Podle francouzského spisovatele Patricka Modiana, letošního laureáta Nobelovy ceny za literaturu, díky internetu a sociálním médiím vznikne nový literární žánr spočívající v jiném využití lidské paměti. Modiano to podle agentury AFP prohlásil ve Švédsku, kde o víkendu uspořádal svoji první tiskovou konferenci od chvíle, co byl vyhlášen nositelem ceny. „S novými technologiemi by se budoucí autoři mohli naučit novému způsobu, jak zachycovat útržky vzpomínek. Lidskou paměť stimuluje, když se jako nyní s internetem tak rychle dozvídá a zase zapomíná nové věci,“ uvedl.

„Podle mě na nové technologie zareagujeme tím, jak budeme paměť v budoucnosti používat. A bude to zcela jiné, než čemu jsme si navykli v 19. a 20. století,“ dodal Modiano. Sám sebe označil za příslušníka generace, která – v porovnání s tím, jak rychle dnes lidé díky internetu žijí – vyrůstala takřka v bezčasí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.