Odbornou pomoc při tvorbě pravidel jmenování a odvolávání ředitelů kulturních institucí nabídla ministerstvu kultury Asociace profesionálních divadel ČR, reprezentující nejvýznamnější divadelní scény.

"Jasná pravidla pro všechny by měla zabránit většině spekulací a emotivnímu, neproduktivnímu a často i nekompetentnímu řešení obdobných situací," napsali členové výboru asociace v dopise, který dnes poslali bývalému ministru kultury Martinu Štěpánkovi. V textu, který asociace poskytla ČTK, vyjádřili její členové pochybnosti nad tím, zda výběrové řízení na post ředitele Národního divadla v Praze vypsal v souladu s potřebami tak složitého organismu, jakým tato významná instituce je.

"Dlouhodobě upozorňujeme, že oblast kultury nemá stanovena jasná pravidla pro vypisování výběrových řízení na ředitele, ani pravidla pro jejich odvolávání a hodnocení jejich práce. Vinou toho se často v posledních letech stává, že jsou ředitelé odvoláváni i jmenováni za nejasných okolností či ze zástupných důvodů. Vede to k nervozitě, následným akcím občanské neposlušnosti, skandálům a hlavně k ohrožování tvorby divadel. Neexistencí jasných pravidel se pak ředitelé mnohdy stávají vazaly výměn politiků, bez ohledu na svou skutečnou činnost," uvádí se v dopise.

Podle předsedy asociace Jana Buriana nejde o stanovení definitivy ředitelům divadel, ale o to, aby svá funkční období mohli naplnit bez obav z každé politické změny, mediální kampaně, odborové či jiné "vzpoury". Zatímco se změnou zákoníku práce je každý zaměstnanec "chráněn" po dvou letech u jednoho zaměstnavatele získáním pracovní smlouvy na dobu neurčitou, ředitel může být odvolán kdykoliv.

"A to přesto, že osobně odpovídá za umělecký profil divadla, hospodaření s vysokými finančními prostředky, oblibu u diváků i úspěch u odborné veřejnosti. Tento rozpor by měl být co nejdříve odstraněn a podmínky vzniku i konce jmenování jasně definovány," píše asociace. Jakékoliv voluntaristické či utilitární rozhodnutí o odvolání či jmenování ředitele divadla znehodnocuje podle členů výboru veřejné prostředky vložené do oblasti kultury. Nedodržením pevných období a pravidel, která jsou pro budování divadla nutná, dochází ke změnám programů, pracovníků, hospodářské politiky i obchodní strategie, což s sebou nese i vyšší náklady.

"Opakovaně jsme byli svědky toho, jak se zbytečně rozpadají umělecké týmy a odcházejí významní herci. Takto oslabeným divadelním organismům pak trvá několik sezon, než naleznou novou tvář, která však nemusí dosáhnout předchozí úrovně," píše se v textu. Podepsali ho členové výboru asociace Jan Burian, Luděk Golat, Igor Stránský, Zdeněk Prokeš, Eva Měřičková a Stanislav Doubrava.