vaclav-havel-sef-HN-192.jpgPremiéra hry se v Divadle Archa uskuteční 22. května. "Počítáme hned se třemi premiérovými večery za sebou; jinak bychom v našem malém prostoru nemohli uspokojit zájem hostů," řekl v pondělí ČTK ředitel divadla Ondřej Hrab. Je rád, že se podařilo dát dohromady unikátní inscenační tým, odpovídající nárokům tohoto zajímavého textu. Označil ho za jeden z nejlepších, které "u nás i kolem nás" vznikly. Jeho slova dokládala desítka nedočkavců, kteří na otevření pokladny čekali už od rána a vstupenky si koupili vzápětí po zahájení předprodeje.

 

Čtěte více:

 

"V tuto chvíli jsou ještě dostupné volné lístky na premiérové představení, ale pokud bude jejich prodej pokračovat tímto tempem, je dost možné, že budou vyprodány ještě dnes. A pokud ne dnes, tak určitě během několika blízkých dnů," řekl na dotaz serveru iHNed.cz Jan Veselý z Divadla Archa.

"Je to jedinečná příležitost vidět hru od tak výjimečného člověka, jakým je Václav Havel. Navíc v tak výborném obsazení a v netypickém prostoru. Chtěl jsem mít hezké lístky, abych si představení užil. Koupím vstupenky i pro své rodiče, jsou z generace, která Havla miluje. Určitě se jim to bude líbit," řekl ČTK mladý muž s laptopem na kolenou. Pracuje doma a vzhledem ke svému zaměstnání v jedné z agentur jméno neprozradil.

Hlavní role patří Třískovi a Havlové

Hlavní role v Radokově inscenaci ztvární Jan Tříska a exprezidentova manželka Dagmar Havlová. V dalších se objeví například čerstvá držitelka ceny kolegia Thálie Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Zuzana Stivínová, Bořivoj Navrátil a Petra Lustigová.

Třísku tak čekají v Praze hned tři velké herecké úkoly najednou. Populární herec, žijící tři desítky let ve Spojených státech, v Česku loni strávil přes půl roku. Exceloval jako otrok Kaliban v inscenaci Bouře Letních shakespearovských slavností a v Divadle na Jezerce byl jedním z aktérů komedie francouzské dramatičky Yasminy Rezy Kumšt. Letos si obě představení zopakuje, postava odcházejícího kancléře Viléma Riegera v Havlově textu bude rolí navíc.

Odcházení se bude financovat z nezávislých zdrojů

Divadlo Archa bylo jednou ze scén metropole, která netrpělivě očekávala opožděné rozhodnutí pražských zastupitelů týkající se finančních dotací. Nakonec získala částku, která je oproti loňsku o 30 procent nižší. "Inscenaci Havlova Odcházení však financujeme nezávisle na ní, tedy bez jakékoliv podpory z veřejných prostředků. Už v prosinci jsme založili výbor v čele s Besselem Kokem, který se financováním tohoto specifického a náročného projektu zabýval. V této chvíli jsme si jisti, že projekt můžeme dotáhnout do premiéry," řekl v pondělí Hrab ČTK.

Potřebnou částku však nespecifikoval. "Tajná není, ale divadlo je tvůrčí proces, který se neustále vyvíjí. Nevíme, co bude jak nákladné, avšak v závěrečné fázi se to veřejnost určitě dozví," dodal. To, co se děje kolem pražských grantů na kulturu, by podle něj stálo za rozbor politologický, ekonomický a kulturologický.

"Už to, že jsme se tři měsíce po začátku roku 2008 dozvěděli, že můžeme počítat jen se 70 procenty peněz, které jsme měli v roce minulém, a neměli jsme šanci jakkoliv se na to připravit, není správné," zdůraznil Hrab.

O premiéru hry usilovalo i Národní divadlo

Vstupenky na Havlovo Odcházení se v Arše prodávají po 490, 590, a 690 korunách, pro studenty divadelní vědy a Divadelní fakulty budou místa k stání po 220 korunách. První čtyři reprízy odehraje Archa ještě v květnu, pět představení se uskuteční začátkem června, další budou na podzim.

O novou Havlovu hru loni usilovaly Národní divadlo v Praze a Divadlo na Vinohradech. Jejich vedení se však s autorem a jeho agenturou nedohodla na podmínkách. Koncem listopadu bude mít Odcházení premiéru i na Slovensku, a to ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Knižní vydání hry Odcházení vyšlo loni v listopadu.

Související