Činohra Národního divadla Brno láká ke spolupráci světoznámého ruského režiséra Nikitu Michalkova, jenž se pyšní řadou prestižních filmových cen včetně Oscara. V Brně by v některé z příštích sezon mohl zpracovat historickou látku související s počátky křesťanství a slovanskou vzájemností, uvedl dnes řekl umělecký šéf činohry Zdeněk Plachý.

Představitelé Národního divadla se s Michalkovem potkali minulý týden v Praze, kde dokončuje svůj nový film, pokračování snímku Unaveni sluncem. Divadelníci se za režisérem chystají i do Moskvy. "Nikita Michalkov se na to, co mu nabízíme, dívá velmi vstřícně. Věřím, že se nám to podaří uskutečnit," uvedl Plachý. Nelze prý předjímat, kdy se Michalkov do Brna dostane. 

Ruský umělec by podle Plachého mohl v Brně navázat například na dílo Leoše Janáčka, jenž se někdy nechával ovlivňovat myšlenkou slovanské vzájemnosti a kulturní blízkosti. Na ruské náměty napsal Janáček opery Z mrtvého domu a Káťa Kabanová i symfonickou báseň Taras Bulba. Staroslověnské podněty zase Janáček zužitkoval v proslulé Glagolské mši.

Třiašedesátiletý Michalkov patří k nejvýraznějším postavám ruského filmu. K nejslavnějším titulům jeho bohaté filmografie patří výpravná koprodukce Lazebník sibiřský a oscarové drama Unaveni sluncem. V řadě svých filmů také hrál. Je předsedou ruského Svazu filmařů.

Podle odborníků je Michalkov výjimečný tím, že dokáže proniknout do záhad ruské duše a bravurně vystihnout atmosféru doby. Je znám také svým monarchistickým a konzervativním smýšlením. V 90. letech působil Michalkov i v politice, byl členem týmu poradců bývalého prezidenta Borise Jelcina.

Šéf činohry Národního divadla v Brně Zdeněk Plachý uvedl loni společně s Danielem Landou Jiřím Šimáčkem inscenaci Tajemství Zlatého Draka.

Související