Národní divadlo (ND) uvede v nové sezoně v historické budově a ve Stavovském divadle deset premiér: pět operních, tři činoherní a dvě baletní. Dále připraví tři novinky na Nové scéně a dvě v Kolowratu; opera chystá sedm koncertních programů, zaznělo na dnešním setkání s vedením české první scény v Praze.

V uplynulé sezoně navštívilo představení 396.146 diváků (o 15.092 méně než v sezoně 2007/08). Tržby ze vstupného byly o 11 milionů vyšší a přesáhly 123 milionů korun. Návštěvnost klesla o jedno procento; hlediště byla zaplněna v průměru ze tří čtvrtin. "Loni jsme zvýšili vstupné, i když jsme věděli, že to může ohrozit návštěvnost. Její malý propad nepovažuji za fatální," uvedl ředitel ND Ondřej Černý.

Začátkem ledna převezme zpět Novou scénu, což umožní rozšířit repertoár uměleckých souborů a dát příležitost dalším domácím i zahraničním kolektivům v rámci koprodukcí a festivalů. "Nová scéna zůstane i působištěm Laterny magiky, která se po 18 letech vrátí do svazku Národního divadla," řekl Černý. Podle něj se budou hledat cesty, jak tento soubor, který z rozhodnutí ministra kultury končí jako příspěvková organizace, zprostředkovat českému divákovi.

Tisková konference se konala v hledišti historické budovy, kde si novináři prohlédli Hynaisovu oponu. Po 30 letech se dočkala přes léto zásadní opravy. Tým osmi restaurátorů pod vedením akademického malíře Tomáše Záhoře ji vyčistil, opravil předchozí nedokonalé zásahy a zakonzervoval. Součástí prací, které probíhaly přímo na jevišti z lešení, byl průzkum a fotografická dokumentace.

"Opona byla výrazně znečištěna, i když jinak je celkem v pořádku. Odstranili jsme ztmavlé laky i retuše, nahradili je novými a na plochu 140 metrů čtverečních nanesli 4,5 kilogramu kvalitní ochranné vrstvy," uvedl Záhoř.

Opravu s rozpočtem zhruba jednoho milionu korun financovala mecenáška, lékařka a podnikatelka Dadja Altenburg Kohlová. "Byla to úžasná příležitost smět vůbec přispět k obnově takového kulturního dědictví. Spolu se svou rodinou jsem vlastně pokračovala v tradici Národ sobě," řekla mecenáška. Podle ní jde o dar společnosti, hercům, zahraničním návštěvníkům i národu.

Podle ředitele Černého zatím nebylo rozhodnuto o termínu rekonstrukce fasády historické budovy. "Podle dosavadních jednání to vypadá, že ministerstvo kultury udělá maximum, aby mohla být zahájena," řekl Černý. S rekonstrukcí, která si má vyžádat 175 milionů korun, se mělo začít už na jaře 2007. Její první fáze skončila loni, zaměřila se na opravu střechy, zábradlí a sousoší trig, což stálo 23,5 milionu korun.

V současné době hostuje operní soubor s inscenací Zítra se bude... na festivalu ve Finsku. Hostem činohry, která se v dubnu představí v Bratislavě, bude izraelské divadlo Cameri. Balet se chystá do Bratislavy a Číny, jedná se o účinkování v Berlíně a Petrohradu.

 

Související