Společnost Sazka v příštím roce finančně nepodpoří ceny, které udělovala v oblasti filmu (za nejlepší scénář), divadla (za tvůrčí počin) a tance (za objev v tanci).

"V nezměněném rozsahu zůstane zachována podpora charitativních aktivit pro zdravotnictví, děti a mládež jako Nadace Naše dítě nebo Nadace pro transplantaci kostní dřeně," řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Zikmund. Podle něj o tom rozhodli vlastníci společnosti, sportovní a tělovýchovná sdružení.

"Nesmírně nás mrzí, že tato aktivita končí, neboť ceny Sazky za nerealizovaný scénář, vyhlašované v rámci udílení Českých lvů, měly vysoké renomé mezi filmaři a scenáristy," komentoval rozhodnutí předseda České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Akademie se podle něj pokusí v tomto krátkém časovém úseku (Čeští lvi se udělují začátkem jara) sehnat náhradu.

O sponzora přišly i Divadelní noviny

"Nepředpokládám však, že se nám to podaří, protože informace přišla právě teď, a nezbývá mi než rozhodnutí respektovat," dodal Vachler. Dovedl by si představit, kdyby se finanční ocenění prvních tří finalistů mírně snížilo. Dosud činilo 400 tisíc, 300 tisíc a 200 tisíc korun.

Rozhodnutí Sazky dopadlo i na Divadelní noviny, které spolu s ní oceňovaly divadelníky. "Ocitli jsme se bez sponzora, od kterého jsme dostávali 1,2 milionu korun. Z toho bylo půl milionu na provoz našeho čtrnáctideníku, což bude v rozpočtu citelně chybět," řekl ČTK šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář.

Ocenění se udílejí od roku 2001 (letos byla vyhlášena v říjnu) a patří spolu s cenami Thálie a Alfréda Radoka k trojici nejvýznamnějších divadelních cen v Česku. Jsou spojena s odměnou 150 tisíc korun, v herecké kategorii s částkou 200 tisíc; udílejí se v pěti kategoriích.

V Tanci Praha už o záměru věděli

Sdružení Tanec Praha informovalo o změněném přístupu Sazky už v polovině září. Na svých internetových stránkách tehdy uvedlo, že Sazka jako dlouhodobý partner pozastavila podporu umělců a nebude v roce 2010 udělovat cenu za objev v tanci.

Ta je určena pro nejlepší v tuzemsku působící choreografy. Udílí se od roku 2002 a je spojena s odměnou 400 tisíc korun na vznik nového představení.

"K podpoře ale patřilo i dalších přibližně půl milionu korun na propagaci," řekla ČTK předsedkyně sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Podle ní byla podpora od Sazky podstatným přínosem oboru současného tance a nonverbálního umění na území ČR. Sdružení hledá nové možnosti, aby zajistilo kontinuitu těchto cen, jež jsou motivací k nové tvorbě a rozvoji tanečního umění na domácí scéně.

Sport dostává přednost před kulturou

"Rýsuje se nám nový partner, spojený se soutěží o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015, do jejíhož druhého kola postoupila Plzeň," uvedla Kreuzmannová. Proto neukončila přihlašování do choreografické soutěže; i nadále odborná porota vybírá díla, která postoupí na festival Česká taneční platforma v roce 2010.

Podle mluvčího Sazky akciová společnost zůstane i tak největším nestátním poskytovatelem prostředků na veřejně prospěšné účely v České republice.

"Splácíme arénu, státní podpora sportu a tělovýchovy patří u nás k nejnižším v Evropě a sportovní a tělovýchovná sdružení tak závisí v mnohem větší míře na vlastních zdrojích včetně výnosů loterní společnosti. Proto je důležité, aby co největší část financí směřovala do sportovního a tělovýchovného prostředí," dodal Zikmund k tomu, proč na podporu filmu, divadla a tance prostředky nezbudou.