Ve filmu i na divadle vytvořila řadu zajímavých a náročných rolí, dramatických postav. Přesto si veřejnost oblíbenou charakterní herečku Milenu Dvorskou, která v úterý ve svých 71 letech zemřela, stále ztotožňuje nejvíc s rolí Marušky z legendární filmové pohádky Byl jednou jeden král.

"Moc hezky" se ve filmu zdála králi v podání Jana Wericha jeho nejmladší dcera, která ho milovala jako sůl. Vždyť si ji jako patnáctiletou studentku prostějovské zdravotní školy pro princeznu Marušku také sám vybral. Mileně Dvorské toto setkání s Werichem, Vlastou Burianem a dalšími herci změnilo život, vydala se na uměleckou dráhu.

Popularita první role ji provázela po celý život. "Ano, to jsem já, stará Maruška," přitakávala s humorem, když ji někdo poznal. Když se někdy na pamětnickou pohádku dívala, měla prý pocit, že na obrazovce je někdo cizí. "Vyčnívala jsem mezi herci jako dřevěný panák. Vladimír Ráž si dokonce postěžoval, že neumím líbat," vzpomínala na svůj debut.

DAMU místo zdravotnické školy 

Byla náhoda, že do světa umění Milena Dvorská, narozená v Prostějově 7. září 1938, vstoupila zrovna snímkem na motivy pohádky Boženy Němcové Sůl nad zlato, kterou milovala. Ale herečkou by se stala asi i bez Werichovy nabídky, toužila po tom už na měšťance, kdy hrála u ochotníků.Milena Dvorská v roli Marušky

Zdravotnickou školu vyměnila v roce 1956 za DAMU. To už měla za sebou druhý film Anděl na horách. Na zkoušky ji připravila Vlasta Fabianová, vzali ji a odpustili i to, že neměla maturitu.

Hned po škole měla štěstí a první angažmá dostala v Divadle E. F. Buriana. Na jeho scéně s malou přestávkou odehrála 28 let až do roku 1991, kdy divadlo zrušil pražský magistrát. Jen začátkem 70. let přešla na dva roky do Divadla za branou Otomara Krejči, jehož soubor ovšem v roce 1972 zrušili.

Herečka s nejkrásnějšíma očima 

Už Werich označil Dvorskou za herečku s nejkrásnějšíma očima. Patřila ve své době mezi nejpůvabnější české herečky. Štíhlá, se záplavou kaštanových vlasů, s jemnou tváří a zajímavě vykrojenými rty, byla filmem i televizí velmi vyhledávaná v mladém i zralejším věku. K její popularitě přispěly snímky Poslední růže od Casanovy, Nejlepší ženská mého života či Vesnička má středisková.

Za Kamenný most byla nominována na Českého lva. Hrála v řadě televizních inscenací i adaptací oper. Pamětníci si jistě vzpomenou na pohled očí její Libuše při slavném proroctví. Diváci si ji oblíbili v seriálech Tři chlapi v chalupě či Zkoušky z dospělosti. V poslední době byla vidět třeba v seriálu Ulice a Letiště.

"Herectví mě baví a role beru, jak přijdou," říkala Dvorská, šíři jejíhož talentu dokládají právě desítky dramatických divadelních postav. Ráda hrála Čechova, jeho Arkadinu v Rackovi a Irinu ve Třech sestrách. Vzpomínala na Polly v Žebrácké opeře nebo na Topolovy Dvě noci s dívkou. Jednou z nejvýraznějších postav byla i Jessica ze Sartrových Špinavých rukou. Věnovala se ráda také dabingu a práci v rozhlasu.

Po zrušení Divadla E. F. Buriana začátkem 90. let pracovala krátce v dopisovém oddělení prezidentské kanceláře. Kontakt s divadlem neztratila, i když do trvalého angažmá už nenastoupila. V Divadle Na Fidlovačce si zahrála v muzikálu Šumař na střeše, v Thylu Ulenspiegelovi či Fidlovačce. V posledních letech byla v důchodu, ale stále hrála s Divadelní společností Háta.

"Byla to moje kamarádka, hráli jsme spolu už u Burianů. A když jsem koncem 90. let zakládal nuselskou scénu, byla jednou z prvních, které jsem oslovil. Účinkovala s námi ještě v rozestavěném divadle v Tylově Fidlovačce, a pak i v dalších dvou inscenacích. Byla statečná - měla velké osobní trápení," řekl šéf Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer.

Trvalou bolestí v jejím soukromém životě byla pro ni dcera Lucie, s níž se neviděla 18 let. Odešla do zahraničí se sektářem Janem Dvorským - Parsifalem Imanuelem, který se prohlásil za spasitele světa a oba se i s pěti dcerami skrývají, podle médií žijí v belgickém Ostende. Své vnučky tak nepoznala, s manželem Josefem Krausem se mohla těšit jen s rodinou a dcerkou svého syna Jakuba.