Šéf činohry Národního divadla v Praze (ND) Michal Dočekal se bude ucházet o tuto funkci i pro období 2011-2015. Po schůzce s ním to řekl ředitel ND Ondřej Černý.

Dočekal je v čele souboru od roku 2002 a na tuto funkci je podle výsledků interního výběrového řízení jediným kandidátem. Příslušná komise se totiž dohodla na osmi předních divadelnících, které vyzvala k účasti na konkurzu; ani jeden z nich však neprojevil zájem.

Dočekal tak v únoru zpracuje koncepci, kterou doručí řediteli a Radě Národního divadla. Na zasedání 5. března k ní rada zaujme stanovisko. "Práce v Národním divadle je čest i radost, rád bych v ní pokračoval," řekl Dočekal na závěr schůzky.

Černého těší, že diskuse o kandidátech interního výběrového řízení potvrdila, jakou podporu má Dočekal v hereckém souboru a jakého uznání se mu dostává od kolegů režisérů. "Jsou naplněny všechny předpoklady, aby šéf činohry ve své práci pokračoval. Nicméně nás ještě čeká spousta práce," dodal Černý.

Za rok a půl, tedy ve stejném termínu, skončí funkční období i šéfovi baletu Petru Zuskovi. Rada Národního divadla se už loni v červnu rozhodla doporučit řediteli, aby ho jmenoval na další čtyři roky. Tento postup zdůvodnili její členové tím, že Zuska je mimořádná osobnost, která by v Česku jen těžko hledala konkurenci.

Proč se nikdo do konkurzu nehrne? 

Balet pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků, kontinuita bude zárukou kvalitního vývoje baletního a tanečního umění v Národním divadle, domnívají se členové rady.

Přestože považují Dočekalovo působení v čele činohry rovněž za úspěšné, navrhli vyhlásit na tuto funkci vzhledem ke strategickému postavení činohry ND v českém divadelnictví interní výběrové řízení. Těmi, které výběrová komise navrhla, byli Miroslav Krobot, Hana Burešová, Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek, Radovan Lipus, Martin Čičvák, Dušan Pařízek a David Radok. Ani jeden z navrhovaných se však konkurzu nechtěl zúčastnit.

Mezi důvody, které vysvětlují neúčast oslovených, jmenoval Černý jejich pracovní závazky přesahující rok 2011, absenci ambice vykonávat funkci šéfa činohry ND i nechuť kandidovat proti jejímu současnému šéfovi. "A to vzhledem k uznání jeho dosavadní práce a přesvědčení, že by v ní měl pokračovat," dodal Černý. Svou roli podle něj sehrálo i to, že Dočekal se těší vzácně jednotné podpoře hereckého souboru.

Šéf poradní výběrové komise a rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Václav Cejpek však za odmítnutím oslovených vidí mizerné podmínky pro řízení divadel.

"Neumím si představit, že by se to stalo třeba v Rakousku nebo Německu. ...že by tam nikdo z významných umělců neměl zájem řídit po určitý počet let první činoherní scénu země," uvedl Cejpek v dnešních Lidových novinách. Posledních Dočekalových režií si cení, podle něj ukazují, že to je režisér, který vyzrává do silné osobnosti, která ví, co je evropské divadlo.

Související