Představení Markéta, dcera Lazarova se dnes poprvé objeví na jevišti pražského Divadla Disk. Předlohu na motivy novely Vladislava Vančury napsal režisér Pavel Ondrouch za spolupráce dramaturga Zdeňka Janála pro absolventský ročník katedry činoherního divadla Divadelní fakulty.

Tvůrci vyšli z evropské tradice romantické tragédie o čisté panně (například Schillerova Panna Orleánská či Kleistova Katynka z Heilbronnu). Hlavním tématem původní hry na motivy Vladislava Vančury je Markétin dramatický rozpor mezi láskou k Bohu a láskou k muži.

Příběh, který v roce 1967 mistrně převedl na plátno režisér František Vláčil, sleduje Markétinu cestu od naivní, neposkvrněné panny přes znásilněnou dívku s výčitkami svědomí až k ženě pevně si stojící za svou láskou.

Půjde o inscenaci absolventského ročníku katedry činoherního divadla Divadelní fakulty, jejíž předlohu napsal na motivy této novely režisér Pavel Ondruch za spolupráce dramaturga Zdeňka Janála.

"Dramatický text jsme vystavěli na ostrých protikladech, jejichž hranice je buď posouvána, anebo stírána - do tmy vniká světlo, chaos ohrožuje řád, ženský princip bojuje s mužským," uvedl Ondruch. Do popředí postavil otázku po osobní svobodě, a tedy i oprávněnosti vlastního konání, čímž příběh podle něj dosahuje až antických rozměrů.

"Forma hry je založena na krátkých dynamických scénách. Původní příběh příliš nevnímáme jako historický, ale mytický. Tedy i v našem pojetí směřujeme k archetypálním vztahům a tématům, k výrazné dramatičnosti a jevištní básnivosti," uvedl Janál. To vše ve spojení s pohybem, soudobou klasickou hudbou, "krystalickou" scénou a velkým hereckým gestem.

Hlavní inspiraci hledám v sobě

Představitelka titulní role Klára Klepáčková prý nalezla mnoho inspiračních zdrojů, než si uvědomila, že stejně musí hledat především sama v sobě.

"Věřím, že v sobě máme ukryto spoustu tváří. V normálním životě se snažíme ty zlé potlačit, dobrým dát průchod a o mnohých ani nevíme. Na jevišti mě proto nesmí nic svazovat, aby skrytá Markéta mohla promluvit," vysvětlila.

Roli Lazara, Markétina otce, ztvární zpěvák Tomáš Klus. Nejbližší reprízy inscenace se uskuteční 18., 25. a 26. ledna.

Související