Inscenací roku 2009 se v 18. ročníku Cen Alfréda Radoka stal Büchnerův Vojcek, jak ho na jevišti pražského Divadla na Vinohradech nastudoval režisér Daniel Špinar. Titul Divadlo roku získalo už potřetí Pražské komorní divadlo (PKS).

Ceny, o nichž rozhodli kritici v anketě časopisu Svět a divadlo, byly dnes předány v pražském Kolowratu, záznam odvysílá Česká televize 6. března na programu ČT2.

Vítězné PKS zvažovalo konec

Soubor PKS, odměněný Radokovou cenou i před dvěma lety za Pařízkovu inscenaci Kafkova Procesu a působící na jevišti Divadla Komedie, zvažoval koncem minulého roku další existenci. Po rozhodnutí pražského zastupitelstva o víceletých kulturních grantech totiž bojuje s financemi a musí citelně měnit původně plánovaný program.

Dalším aktuálním uznáním práce jeho členů byla dnes Radokova cena za herectví pro Martina Pechláta, který vytvořil jednu z titulních rolí v inscenaci Goebbels/Baarová. Pechlát má za ni naději i na Cenu Thálie.

Ceny Alfréda Radoka

Inscenační ceny

Inscenace roku: Georg Büchner: Vojcek
(uvedlo Divadlo na Vinohradech, Praha, režie Daniel Špinar)

Mužský herecký výkon: Martin Pechlát
(role Josepha Goebbelse ve hře Goebbels/Baarová - uvedlo Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie, Praha)

Ženský herecký výkon: Kateřina Burianová
(role Violety Westonové ve hře Srpen v zemi Indiánů, uvedlo Národní divadlo, Praha)

Divadlo roku: Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie, Praha

Česká hra: David Drábek: Náměstí bratří Mašínů
(uvedlo Klicperovo divadlo, Hradec Králové)

Scénografie: Tom Schenk
(za scénu k opeře Benjamina Brittena Smrt v Benátkách; uvedla Státní opera Praha)

Hudba: Vít Zouhar
(za hudbu ke hře Julia Zeyera Radúz a Mahulena; uvedlo Národní divadlo, Praha)

Talent roku: Vojtěch Dyk - herec, zpěvákDramatická soutěž

1. cena: neudělena

2. cena: Tomáš Vůjtek: S nadějí, i bez ní

3. cena: Jiří Homola: Noc moudrých mužů

Ocenění za ženský herecký výkon převzala Kateřina Burianová za roli Violet Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů v Národním divadle v Praze. Za vytvoření této náročné postavy získala Burianová loni na podzim Cenu Sazky a Divadelních novin. I její jméno figuruje v nominacích na Thálii; tato ocenění budou předána v sobotu 20. března.

Českou hrou roku se stalo Náměstí bratří Mašínů Davida Drábka, které mělo v autorově režii premiéru v královéhradeckém Klicperově divadle.

Radokovou výroční cenou za scénografii byl poctěn Tom Schenk za scénu k Brittenově opeře Smrt v Benátkách na jevišti Státní opery Praha. Ocenění za hudbu patří Vítu Zouharovi, který je podepsán pod Pitínského inscenací Radúze a Mahuleny v Národním divadle v Praze.

Talentem roku byl vyhlášen herec a zpěvák Vojtěch Dyk, nominovaný s kolegy i za hudbu k inscenaci La Putyka.

Související