Opera, činohra a balet Národního divadla  Praze chtějí nabídnou v příští sezoně 16 premiér. Dvě premiéry by měl uvést balet, devět premiér činohra a pět premiér opera Národního divadla (ND). Zda se jim to ale podaří naplnit, není zatím kvůli finanční situaci jisté, uvedl ředitel ředitel ND Ondřej Černý.

"Nemůžeme zaručit, že vzhledem k sníženým dotacím bude plán naplněn," uvedl Černý.

Šéfové činohry i baletu budou v Národním divadle další čtyři roky - čtěte ZDE

Novince Národního divadla Žebrácká opera chybí sebevědomé gesto - čtěte ZDE

Národní divadlo dokázalo rok 2009 zakončit s vyššími tržbami i zvýšenou návštěvností. Podle vedení "zlaté kapličky" zde v porovnání s rokem 2008 zaznamenali tržby téměř o 12 milionů vyšší a s rokem 2007 o téměř 15,4 milionu vyšší. Celková návštěvnost stoupla o 3,8 procenta oproti roku 2008 a o 1,2 procenta oproti roku 2007.

"Výsledky nepřeceňujeme, rok 2007 byl propadem a my se v podstatě vracíme do původního stavu," podotkl Černý.

Připustil, že na vyšších tržbách se také projevilo zdražení vstupného v polovině roku 2008 v průměru o 18 procent.

ND se loni podařilo udržet objem finančních příspěvků a darů na stejné úrovni jako v předcházejících letech, tedy zhruba na sedmi procentech rozpočtu. Ten v roce 2009 činil přibližně 700 milionů korun.

Nejvíce láká balet, vydělává nejméně

Jeho největší část tvoří příspěvek od ministerstva kultury, které letos přispělo částkou 464,1 milionu korun, a to včetně prostředků na investice. Soběstačnost třísouborové scény ND se pohybuje kolem 35 procent. Napomoci by k tomu měl i nově založený Mecenášský klub Národního divadla.

Největší návštěvnost v loňském roce vykazoval balet, 88,4 procenta. Činohra měla 73,9 procenta a opera 78,6 procenta. Přesto měl balet na tržbách nejméně - necelých 22 milionů korun. Činohra vykázala zhruba 40 milionů korun a opera přes 61 milionů korun.

"Je to dané počtem představení. Balet jich má nejméně ze všech našich tří souborů. Tento model funguje ve všech třísouborových divadlech, největší počet představení mívá činohra," řekl ČTK Černý.

Související