Přehled oceněných umělců:

Činohra:

Ženský výkon:
Kateřina Burianová (role Violety Westonové ve hře Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů, Národní divadlo, Praha)
Mužský výkon:

Martin Pechlát (role Josepha Goebbelse ve hře Olivera Reeseho a Dušana Pařízka Goebbels/Baarová, Divadlo Komedie, Praha)

Opera:

Ženský výkon:
Csilla Borossová (role Cio-Cio-San v opeře Giacoma Pucciniho Madama Butterfly, Národní divadlo Brno)
Mužský výkon:
Pavel Vančura (role Marbuela v opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Ženský výkon:
Markéta Tallerová (titulní role v komorním muzikálu Dnes večer: Lola Blau, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)
Mužský výkon:

Petr Gazdík (role Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables (Bídníci), Městské divadlo Brno)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:

Ženský výkon:
Ivona Jeličová (titulní role v baletu Maryša, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Mužský výkon:

Zdeněk Mládek (sólo v představení So In Love, Jihočeské divadlo České Budějovice)

Ceny za celoživotní dílo:

Josef Karlík in memoriam (činohra)
Vladimír Krejčík (opera)
Boris Hybner (pantomima)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:

Ivan Vyskočil (dramatik, režisér, spisovatel)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:

Lucie Štěpánková (Divadlo na Vinohradech, Praha)

Herecká asociace vyhlásila v Národním divadle v Praze držitele prestižních divadelních cen Thálií a ocenila tak mimořádné jevištní výkony za loňský rok. Nominovány byly dvě desítky činoherců, operních pěvců, tanečníků a muzikálových hvězd.

Mezi dvacítkou nominovaných byli takřka samí nováčci. Výjimkou jsou v oboru baletu Nikola Márová, která Thálii získala předloni, její manžel Alexandre Katsapov, oceněný za rok 2002, a už jednou nominovaná Ivona Jeličová.

Ocenění za celoživotní práci: Hybner a Krejčík

Cenu za celoživotní mistrovství v pantomimě převzal mim Boris Hybner, cenu za celoživotní operní mistrovství tenorista Vladimír Krejčík a Zvláštní cenu Kolegia pro udělování Cen Thálie za mimořádný přínos českému divadelnímu umění spisovatel, dramatik a inspirátor divadla 60. let Ivan Vyskočil.

Cena za celoživotní činoherní mistrovství byla udělena herci Josefu Karlíkovi in memoriam. Z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha a prezidenta Herecké asociace Václava Postráneckého ji převzali jeho brněnští kolegové.

Vyskočil při přebírání Thálie připomněl, že je "zvláštní", což je asi v pořádku. Protože vše, co dělal, bylo trochu zvláštní. Šel nevyšlapanou cestou, zprvu to jako umění nevypadalo, "...no, ono to možná ani umění nebylo. Bylo to spíš učení, studium toho, o čem se bezmála sto let mluvilo, že by bylo třeba studovat," řekl.

Poděkoval všem, kteří s ním šli, za odvahu, trpělivost a lásku. Zejména své ženě Evě, která je už třetí rok upoutána lůžko.

Hybner zapomněl na rodinu

Boris Hybner přebíral cenu s dojetím. Byl prý tak rozhozený, že zapomněl poděkovat rodině, všem svým dětem a manželkám. Po ceremoniálu prozradil, jak ho okouzlily filmové grotesky.

"Film mě vždycky zajímal, škoda, že se nereprízuje seriál Gagman, který jsme natočili s Jurajem Herzem. Pocitově jsme vždycky byli jednou nohou v divadle a druhou ve filmu. I proto jsem na rozdíl od svých souputníků Ctibora Turby a Bolka Polívky nedělal klaunérii, ale grotesku," řekl ČTK.

Laureátkou Ceny Thálie pro činoherce do 33 let se stala členka pražského Divadla na Vinohradech Lucie Štěpánková. V současné době hraje v šesti inscenacích včetně ceněného Vojcka a Felliniho Zkoušky orchestru.

Thálii za činoherní výkon převzala Kateřina Burianová za roli Violet Westonové ve hře Srpen v zemi indiánů. Získala za ni už Radokovu cenu a také Cenu Sazky a Divadelních novin. Thálii dostal také Martin Pechlát za roli Goebbelse ve hře Goebbels/Baarová v Divadle Komedia Praha.

Také on za ni už dříve obdržel Radokovu cenu, ale s Thálií předem nepočítal. "Byli jsme tu tři nominovaní, myslím, že šance byly rovnocenné," řekl ČTK. Další ocenění pro tuto inscenaci Dušana Davida Pařízka nepovažuje tento herec přímo za satisfakci Divadla Komedie, které bojuje s financemi. "Myslím si však, že to na něco ukazuje," dodal.

V oboru opery byli oceněni pěvkyně Csilla Boross za roli Cio-Cio-San v inscenaci Madama Butterfly v Národním divadle Brno a Pavel Vančura za úlohu Marbuela v opeře Čert a Káča v libereckém Divadle F.X.Šaldy.

Za taneční výkony převzali Thálie Ivona Jeličová za titulní roli v baletu Maryša v plzeňském Divadle J.K.Tyla a Zdeněk Mládek za sólo v inscenaci So In Love v Jihočeském divadle České Budějovice. Jeličová byla nominována již třikrát, třetí nominaci proměnila.

Muzikál ani pro Basikovou, ani pro Hůlku

Za interpretační výkony v muzikálovém oboru převzali Thálie Markéta Tallerová za titulní roli v představení Dnes večer: Lola Blau v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a Petr Gazdík za roli Jeana Valjeana v muzikálu Les Misérables (Bídníci) v Městském divadle v Brně.

Tallerová byla už jednou Thálii blízko, i když v činohře: před pěti lety byla nominována za výkon v Ibsenově dramatu Když my mrtví procitneme.

Gazdík prý nebude mít roli Jeana Valjeana raději jen kvůli tomu, že za ni byl oceněn. "Člověk musí mít všechny své role rád, jinak by je nemohl hrát. Jsou jako děti; nelze jednu vypíchnout a druhou ne," řekl ČTK. Vzpomněl, jak v této roli ještě jako student konzervatoře viděl v Praze Karla Černocha. Dnes se stejným zaujetím pozoruje Jana Ježka, který s ním v Brně alternuje.

Za muzikál byli nominováni i zpěváci z obnovených muzikálů: Daniel Hůlka za Draculu, Bára Basiková za Johanku z Arku.

Poháry s maskou již posedmnácté

Herecká asociace udělovala Thálie už posedmnácté. Na prestižní ocenění mající podobu křišťálových pohárů se stylizovanou divadelní maskou byly ve čtyřech kategoriích nominovány dvě desítky umělců.

Popáté se moderátorem přímého přenosu České televize stal plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. "Nemáme důvod měnit úspěšného kouče," komentoval to Václav Postránecký v roli prezidenta Herecké asociace, která ceny vyhlašuje.

Související