"Máme zcela nový sál, ozvučení i osvětlení těch nejlepších parametrů. Hlavně jsme ale rádi, že jsme zas doma," říká Helena Štáchová.

Novou éru zahájí představením pro dospělé Spejblovo hudební matiné, které napsala společně s Martinem Kláskem.

Populární loutková scéna letos oslaví 80 let činnosti. V polovině dubna bude mít Hurvínkova kamarádka Mánička a pes Žeryk "na nitích" už 80 křížků, nejstarší taťka Spejbl pak oslaví rovných 90 let.

Během dubna uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka ve staronovém působišti dvaatřicet dětských představení, většinu v dopoledních hodinách pro školy.

Půjde například o Pohádky pro Hurvínka, inscenace Hurvínek už zase zlobí, Hurvínek a zrcadlo a Hurvínkova cesta do Tramtárie.

Podle Vladana Drvoty z vydavatelství Supraphon vznikla první nahrávka Josefa Skupy se Spejblem a Hurvínkem (tehdy ještě pro značku Ultraphon jakožto historického předchůdce Supraphonu) 31. července 1930. "Jde o Pohádku o chcíplé vodě. Další vznikly v listopadu 1930 pod názvem Hurvínkův dějepis," řekl Drvota. 

Revue z donucení z listopadu stejného roku byla první nahrávkou, ve které promluvila Hurvínkova kamarádka Mánička. Šlo o hlas Anny Kreuzmannové, její první interpretky, na ještě rozbitné šelakové desce značky Esta.

Svůj hlas spojili se Spejblem a Hurvínkem v uplynulých 80 letech v supraphonských nahrávkách například operní pěvci Eduard Haken a Ivo Žídek, zpěváci Waldemar Matuška, Karel Černoch, Karel Gott, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Václav Neckář a Hanka Křížková a spousta herců.

Především Svatopluk Beneš, Josef Bek, František Filipovský, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Lubomír Lipský, Jiřina Jirásková, Jiří Krampol, Jiří Lábus, Jana Preissová, Simona Stašová, Marek Vašut, Filip Blažek a Vojta Kotek.

Související