Shakespeare ve hře vykreslil tragický obraz s malicherným, o to více emocionálním důkazem nevěry, který rozežírá Othellovo ušlechtilé srdce. "Všichni milujeme, ale Othello miluje příliš, to vždycky skončí tragédií," říká choreograf.

V hlavních rolích v dnešní premiéře vystoupí Richard Kročil jako Othello, Zuzana Susová jako Desdemona, Viktor Konvalinka jako Jago a Alexandre Katsapov jako Roderigo.

Shakespearův Othello patří mezi nejznámější hry slavného dramatika, stal se symbolem zlomené lásky, velkých emocí a žárlivosti. Příběh vychází ze starých italských povídek, z benátsko-turecké války o Kypr a také zřejmě ze skutečné postavy maurského velvyslance u dvora královny Alžběty.

Národní divadlo uvede dnes večer premiéru baletu Othello, který pro tamní soubor nastudoval maďarský choreograf Youri Vámos. Na scénu Národního divadla se celovečerní balet s tímto tématem vrací po 40 letech.

Vámos balet vytvořil na hudbu Leoše Janáčka. Balet Národního divadla uvedl již jeho choreografie Louskáček a Romeo a Julie, Othello je však první inscenací, kterou vytvořil speciálně pro tento soubor.

 

Související