Muzeum Járy Cimrmana v Letohradě uvítalo tento týden tisícího platícího návštěvníka. Veřejnosti se géniova světnička otevřela v polovině června, kdy si ji zdarma prohlédlo asi 500 lidí.

"Jsou lidé, kteří jdou jenom na Cimrmana a nejdou si vůbec prohlédnout zámek. Někteří návštěvníci obě prohlídky spojí," řekla Marcela Šulcová z informačního centra.

Za vznikem muzea stojí Stanislav Vacek, který už před časem v Letohradě odhalil mistrovu sochu, nyní přibylo u muzeum. Milovníkem "inteligentního humoru" je už od vojny, tedy od 60. let.

"Mám ohromnou radost. Návštěvnost je nad očekávání dobrá. Už na vojně jsem poslouchal v rádiu pořad Nealkoholická vinárna U pavouka a tvorbu divadla Járy Cimrmana sleduji neustále," řekl Vacek.

Všechny exponáty sehnal Vacek sám. Portrét mocnáře Františka Josefa II. mu namaloval kamarád. Fotografie dodal Vackův syn, který je odborníkem na rod Habsburků. Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak.

"Skamarádil jsem se s Miloněm Čepelkou, který do Letohradu jezdí. Je to velmi inteligentní pán a mám ho rád. Divadlo jsem do expozice zakomponoval, aby to nebyla výstava jen o vymyšlených senzacích," řekl Vacek.

Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry. Podle autora se exponáty časem promění.

"Nápad jsem nosil léta v hlavě, ale samotná expozice se instalovala velmi krátce, úpravy místností také byly velmi rychlé. Všechno bylo tak za měsíc hotové," řekl Vacek.