Punkový cirkus skandinávských Burnt Out Punks, který kombinuje akrobacii a živou energickou hudbu se svérázným klaunstvím, divokou ohňovou show, tancem, pohybem a brutální komedií zahájí 18. srpna mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2010.

Vstup na Burnt Out Punks bude zdarma. Sedmý ročník akce nabídne na tradičním místě v Letenských sadech do 31. srpna přes 80 představení, z toho 55 určených dětem. Novinářům to dnes sdělil ředitel festivalu Jiří Turek.

"Letos přivítáme soubor Atelier Lefeuvre & André, který se na Letní Letnou vrací po loňském vyprodaném hostování, a v mezinárodní premiéře uvidí diváci nové představení REV souboru Cahin Caha, který vede francouzský divadelník Daniel Gulko," řekl ČTK Turek.

Francouzský soubor Atelier Lefeuvre & André se vrací na festival Letní Letná s celovečerním představením Bricolage Erotique. "Nečekejte nic vulgárního či zvráceného. A nemyslete si nic špatného o tom, co se domníváte, že vidíte. Můžete se totiž mýlit," uvádějí tvůrci. Soubor uvede představení celkem devětkrát.

Z českých představení pro dospělé se na Letní Letnou vrátí úspěšný projekt La Putyka Rosti Nováka a režijního dua Skutr, soubory Décalages, Cirkus Mlejn, Circus Sacra či ohňová show souboru Amanitas. Zdarma bude přístupný koncert kapely Laura a její tygři s dětským sborem Koťata a její tygři. Součástí areálu festivalu je také kavárna.

Letní Letňák pohlídá děti

Na tradičním místě mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou pořadatelé jako vždycky počítají i s divadlem pro děti. Po dobu trvání festivalu od 18. do 30. srpna bude pro děti přístupná i zpoplatněná škola Letní Letňák.

Pod vedením zkušených lektorů a pod dohledem pedagogického dozoru na ně čeká výroba loutek a masek, malování, zpívání a žonglování. Škola bude fungovat každý den festivalu od 8:00 do 17:00.

Hvězdou loňského mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla byl francouzský soubor Le Boustrophédon, jehož představení Court-Miracles bylo založené na cirkusovém umění, mistrovské práci s loutkami a jejich prolínání s živými herci. Festival nabídl i další francouzský soubor Cirque Trottola s představením Volchok.

Festival pořádá Společnost Gaspard za podpory města Prahy, ministerstva kultury a Prahy 7 pod záštitou primátora Pavla Béma. Loňský ročník festivalu s rozpočtem skoro šest milionů korun podpořila městská část Praha 7 čtvrt milionem korun, letos vzhledem k úsporným opatřením mohla dát jen 40 tisíc korun, pořadatelům však pomůže zajištěním technického zázemí festivalu.

Související