Z mimořádně úspěšného uměleckého turné po Izraeli se vrátil český soubor tance a černého divadla Image Theatre z Prahy.

Všech 18 představení během dvou týdnů v Jeruzalémě, Tel Avivu, Haifě a dalších 10 menších izraelských městech bylo beznadějně vyprodaných a zhlédlo je téměř 12 tisíc nadšených diváků.

"Bylo to dost náročné, ale krásné. Hráli jsme každý den v jiném městě a v jiném divadle, přičemž jen příprava scény nám trvá kolem pěti hodin. V Izraeli jsme byli již popáté a myslím, že jsme již docela dobře zapsáni do místního povědomí, ale diváci nás znovu dostali. Byli báječní. U velmi náročného publika jsme měli úspěch, a to vždycky potěší,“ řekla ČTK po návratu do Prahy umělecká vedoucí souboru Eva Asterová.

Podle manažera souboru Lexy Čihaře není tajemství, že k českým tělesům a české kultuře mají Izraelci specifický vztah. Nikdy totiž nezapomněli, jak jim někdejší Československo kdysi pomohlo při vzniku jejich samostatného státu.

Součástí zájezdu byla i účast na Karmiel Dance Festivalu. Image Theatre zde uvedlo svou inscenaci Afrikanie, jež zde měla zahraniční premiéru. I tady divadlo při dvou představeních zcela vyprodalo místní sály. Třídenní festival platí za největší taneční festival na světě.

Letošní už 23. ročník se konal za neuvěřitelné účasti 250 tisíc lidí. Do Karmielu se sjely tisíce tanečních nadšenců a profesionálů z Izraele i celého světa. V minulosti tu byl třeba Čínský národní balet anebo také český komorní balet Pavla Šmoka.

Na 90 akcí se konalo nejen ve všech místních společenských nebo sportovních sálech, ale i na scénách pod širým nebem. Taneční workshopy byly od rána do večera vidět i v parcích a na ulicích.

O úspěchu Image Theatre svědčí i skutečnost, že ještě před návratem souboru do vlasti začali organizátoři plánovat další, tentokrát už šesté izraelské turné pražského souboru.

Související