Interaktivní festival pro děti i dospělé VyšeHrátky, který se od od 1. do 7. září už posedmé uskuteční na různých místech na pražském Vyšehradě, letos představí tři novinky.

Nejzajímavější zřejmě budou Odpolední večerníčky, kdy své nejoblíbenější pohádky budou číst slavní tatínkové. "Druhou novinkou bude interaktivní Odpočívárna smyslů, ve které mohou zájemci zkoumat jednotlivé lidské smysly, a třetí bude minifestival pohádek studentů," uvedl pro iHNED.cz dramaturg festivalu Filip Jevič.

Sedmidenní svátek umění a her určených pro děti, mládež a jejich rodiče zahájí 1. září koncert souboru Buchty a loutky a zakončí vystoupení formace Kašpárek v rohlíku. Letošní motto festivalu zní: „Prodloužíme prázdniny o týden, aneb Školní rok začíná na Vyšehradě“.

Čtení slavných tatínků je podle organizátorů hlavní programovou nabídkou letošního ročníku festivalu. Mezi tatínky, kteří přečtou pohádku svého srdce, jsou herci Jan Dolanský a Jan Vondráček, sportovní novinář Robert Záruba, ekonom Tomáš Sedláček, onkolog Josef Koutecký, politik Ondřej Liška, režisér Arnošt Goldflam nebo písničkář Jiří Dědeček. Přihlásit se mohou i tatínkové těsně předem.

"Snažili jsme se vybrat tatínky nejrůznějších profesí, někteří přečtou i svá vlastní díla," uvedl Jevič

Odpočívárna smyslů se pokusí podle koncepce scénografky Marianny Stránské přeměnit prostor parku Královské a knížecí akropole na Vyšehradě v interaktivní krajinu. V ní se návštěvníci seznámí s objekty, které charakterizují jednotlivé lidské smysly.

Cílem minifestivalu studentských pohádek je iniciovat kvalitní autorskou pohádkovou tvorbu a zapojit posluchače do jejího hodnocení. "Hlasovat necháme děti a dospělé zvlášť, zajímá nás rozdílný pohled na pohádku," podotkl Jevič.

Kromě zmíněných novinek přinese festival i loni oblíbenou atrakci Osvoboď Prahu od nacismu z cyklu České státní svátky.

Část festivalového programu je určena pro školy, které mohou interaktivními atrakcemi doplnit výuku. Rozpočet letošního ročníku festivalu VyšeHrátky je zhruba milion korun, o 200 tisíc korun více než v loňském roce.

Související