Inscenace Jindřich IV. zakončí 4. září v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu Letní shakespearovské slavnosti. Stejné představení 24. června přehlídku na témže místě zahajovalo. Jeden z největších tuzemských letních divadelních festivalů s deseti Shakespearovými inscenacemi navštívilo přibližně 78 tisíc diváků, o tisíc více než loni.

"Přišlo více diváků, přestože jsme odehráli o třináct představení méně," uvedla za pořadatele Magdalena Bičíková. Z plánovaných 148 večerů se odehrálo 142, kvůli nepříznivému počasí se v Praze rušilo představení třikrát, v Bratislavě dvakrát a jednou v Brně. V Ostravě se stejně jako loni odehrály všechny produkce.

Většina návštěvníků, přes 45 tisíc, viděla Shakespearovské slavnosti v Praze, kde fungovaly dvě scény. S úspěchem pokračoval festival také v Ostravě, kam přišlo přes 13 tisíc lidí, o 1000 víc než loni. Rovněž v Brně a na Slovensku zůstalo podle organizátorů akci publikum věrné, v obou případech zde zaznamenali deset tisíc návštěvníků.

"Při představeních pod širým nebem si úctu, obdiv a velký dík zaslouží bez rozdílu naši diváci i naši herci," uvedl umělecký ředitel festivalu Libor Gross.

"S nadsázkou se dá se říct, že výhodou diváka je možnost nasadit si během představení kulicha, případně si odložit. Herec na jevišti má předepsaný kostým, prostor pro jeho obměny je minimální. V chladném počasí se však herec pohybuje a má možnost občasného návratu do zákulisí. A pokud prší, jsou si všichni rovni," dodal.

Vedle Jindřicha IV. v režii a úpravě Lucie Bělohradské měla na festivalu letos premiéru i tragédie Romeo a Julie ostravské produkce PaS de Theatre s Markem Holým, Terezou Dočkalovou a Jitkou Smutnou. Novinkou nastudovanou v Bratislavě byla tento rok hra Oko za oko - niečo za niečo v režii Michala Vajdičky. Program obohatila i účast zahraničních hostů: v Praze, Ostravě a Brně vystoupil britský soubor GB Theatre Company.

Co se chystá za rok? Pořadatelé mlčí

Slavnosti se odehrály na celkem 11 letních scénách v České republice a na Slovensku. K tradičním dějištím v Praze, Brně, Bratislavě se už třetí sezonu připojila i Ostrava. Představení se uskutečnila i v Košicích, Trenčíně, ve Zvolenu a na Staré radnici v Brně.

Dva večery hostila slavnosti i Farma Bolka Polívky v Olšanech, kam diváci přišli na Veselé paničky windsorské s Polívkou v úloze Falstaffa. Postava bonvivánského rytíře se objevila také v Jindřichovi IV., kde ho ztvárnil Norbert Lichý. Anglicky mluvícího Falstaffa předvedl i Alexander Delamere v představení Veselé paničky windsorské hostující britské divadelní společnosti.

Premiéry pro příští rok pořadatelé ještě tají, v programu se však kromě letošních premiér rozhodně objeví další novinky. "Po Jindřichovi IV. uvažujeme opět o jedné ze Shakespearových výtečných komedií," naznačil pro příští ročník Gross.

Související