První ročník soutěže Česko-slovensko má talent, která vychází z mezinárodní licence Got Talent, má své vítěze. V noci na pondělí ze čtrnácti finalistů vzešli jako vítězové podle sms hlasování diváků akrobaté vystupující pod názvem Dae Men.
Zdeněk Moravec a Petr Horníček nadchli už od castingů porotu i diváky skvostnou kombinací mistrovské silové akrobacie a prvky nového cirkusu. Za kreaci "muže a padlého anděla" si odnesli cenu sto tisíc eur a angažmá v Las Vegas.

Proslavila je La Putyka i Letní Letná

Publiku znalému tohoto jevištního žánru nejsou dva nadaní umělci zcela neznámí – Petra Horníčka proslavilo účinkování v úspěšném představení La Putyka, má za sebou také inscenaci Mistr a žák v Národním divadle. Spolu s Moravcem navíc vedl akrobatické performační dílny na letošním ročníku festivalové přehlídky nového cirkusu Letní Letná.
 
Pro televizi Prima však finále nijak mimořádně úspěšné nebylo. Nekonečný, více než čtyřhodinový přenos plný reklamy sledoval od osmi hodin asi 1,16 milionu diváků, finále se tedy příliš nevyčlenilo z obvyklé průměrně milionové sledovanosti této podzimní show.

"Share finále dosáhl v cílové skupině Dospělí 15+ hodnoty 31,93 %. U mladších diváků v cílové skupině Dospělí 15–54 byl pak úspěch ještě větší – share 35,22 %, což znamená 706 tisíc diváků. Druhá část večera, ve které se diváci dozvěděli jméno vítězného talentu, dosáhla rekordní podílu na trhu – v cílové skupině Dospělí 15+ 58,82 %, dívalo se 988 tisíc diváků," uvedla pro HN mluvčí Primy Jana Kocová.

O největší rozruch se postarala Bílá

Největší reklamu tak show Česko-Slovensko má talent zajistila už s jednodenním předstihem Lucie Bílá, která byla coby porotce jednou z hlavních tváří show Primy. A připomněla to i u konkurence. Během přímého přenosu předávání Českého slavíka v sobotu na Nově totiž udělala Primě otevřenou propagaci.

„Děkuju za to, že jsem letos mohla hledat talenty, děkuju Jaro Slávikovi i Janu Krausovi. A mimochodem, zítra máme finále, bude Prima, když se budete všichni koukat,“ sdělila Bílá ohromenému auditoriu v pražské Státní opeře i asi dvěma milionům diváků Novy v samém závěru večera. Nova přitom v téže čase v neděli vysílá méně úspěšnou Talentmanii.

Taková zcela přiznaná rebelie nemá v dějinách přímých přenosů Novy obdoby. Bílá se jí v sobotu dopustila dokonce opakovaně. Vedle Slavíka pro nejlepší zpěvačku totiž Bílá v sobotu večer získala i titul Absolutního slavíka s nejvyšším počtem došlých hlasů a u děkovacího pultíku pokaždé s vděčností zmínila Primu. Režisér nováckého živého přenosu byl bezmocný.

Byl by to jinak tradičně nudný ceremoniál s fádně předvídatelnými výsledky: diváckou anketu stejně jako všechny předchozí roky kromě Bílé i letos vyhráli Karel Gott a skupina Kabát.

Takhle se však o Slavících bude ještě dlouho mluvit. Národem zbožňovaná zpěvačka si však takovou provokaci na Nově může dovolit: i přesto, že nejsledovanější televize byla léta jejím hlavním mediálním odbytištěm – právě na Nově měla svůj pořad Lucie nabílo, zpívala na všech jejích důležitých přenosech.

Odklon Lucie Bílé směrem k Primě je pro Novu v době, kdy se mění její vedení a její sledovanost stagnuje, jen další z řady špatných zpráv. O to horší, že v počátku hojně přetřásané „války mezi televizemi“ jsou nyní v přímém přenosu svědky i diváci.

Dae Men kombinují silovou akrobacii s prvky nového cirkusu.

Související