O Štědrém večeru zůstanou reflektory v českých, moravských a slezských divadlech kromě pardubického zhasnuté, v následujících dvou svátečních dnech však řada divadel hraje: například pražské Národní divadlo na všech svých scénách kromě komorního Kolowratu.

O prvním i druhém svátku vánočním se hraje ve staré budově, na Nové scéně i ve Stavovském divadle, a to klasika. Na operu Prodaná nevěsta se lze vypravit do historické budovy Národního divadla v sobotu hned dvakrát – od 14 a od 19 hodin. V neděli střídá operu činohra a hraje se rovněž dvakrát: Cyrano z Bergeracu tu bude k vidění od 14 i od 19:30.

Na Nové scéně uvádí po oba dny Laterna magika Kouzelný cirkus a Stavovské dává v sobotu balet Zlatovláska – od 14 a od 18 hodin. Ve stejných časech se pak v neděli hraje ve Stavovském činoherní pohádka Sněhová královna Hanse Christiana Andersena.

Rusalka, Ohrožený druh či Hvězdy na vrbě

Sváteční klasiku ctí také Státní opera Praha. V sobotu uvádí balet Labutí jezero od 14 a od 19 hodin, v neděli odpoledne od 15 hodin pak speciální sváteční představení České Vánoce s Kühnovým dětským sborem. Večer se hraje opera Rusalka.

V Divadle na Vinohradech má o Vánocích sice tamní soubor volno, přesto na druhý svátek vánoční tu nezůstanou dveře zavřené. Hned dvakrát Vinohrady nabídnou hudební projekt Michala Horáčka Ohrožený druh, začátky jsou v 15 a v 19 hodin.

Stejně jako vinohradský činoherní soubor ctí svátky i herci Městských divadel pražských, ovšem s jednou výjimnou: v neděli od 15 hodin se v ABC chystají České Vánoce, svérázná adaptace starého známého příběhu, která je inspirována lidovým barokním divadlem, ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností.

Divadlo Na Fidlovačce hraje v sobotu odpoledne i večer bigbítový retro muzikál Hvězdy na vrbě, v neděli pak od 15 hodin  „milostnou komedii o divadle“ Julie, ty jsi kouzelná!

Lehčí komedie a vánoční pohádka

Zatímco Divadlo Na Zábradlí, stejně jako další pražské scény – Dejvické divadlo, „Palmovka“, Činoherní klub, Ypsilonka či Divadlo Spejbla a Hurvínka – budou mít zavřeno, má Divadlo bez zábradlí po oba sváteční dny  program obsazený pěti představeními.

V sobotu nabídne hned dvě hry Bernarda Sladea. Nejprve na řadu přijde od 16 hodin komedie Každý rok ve stejnou dobu vyprávějící o osudovém setkání ženatého muže a vdané ženy, jejichž celoživotní láska rozkvétá každý rok na stejném místě a ve stejnou dobu. A od 19 hodin volné pokračování nazvané Další roky ve stejnou dobu.

V neděli se Divadlo bez zábradlí otevře už v 11 hodin kdy zde Dětská opera Praha uvede Rybovu Českou mši vánoční. Odpoledne (od 16) a večer (od 19) bude na programu 2x Woody Allen – Láska a nevěra: „dvě sexy komedie na jedno téma“.

Divadlo v Dlouhé přizpůsobilo svůj program Vánocům a v neděli od 17 hodin hraje „divadelní revue nejen pro ty, kdo byli mladí v 60. letech“ Ludvíka Aškenazyho a Jana Borny Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka.

Také Divadlo Minor hrající pro děti zvolilo pro sobotu a neděli vánoční téma. Vždy od 15 hodin uvede hru Vánoce aneb Příběh o narození.

Moravské sekterářky i americká Sněhurka

Brněnské Národní divadlo připravilo na sobotu od 17 hodin do Mahenova divadla Molierova Lakomce, v neděli pak ve stejný čas Moravské sekretářky, svéráznou úpravu hry Die Sekretärinnen německého autora Franze Wittenbrinka. V neděli pak Janáčkovo divadlo uvede Straussova Netopýra, kterého režíroval Ondřej Havelka.

Městské divadlo Brno hraje pouze v neděli, a to nejprve odpoledne od 14 hodin hudební pohádku Sněhurku a sedm trpaslíků a večer pak hudební komedii Škola základ života adaptující slavný starý český film.

Shafferova Amadea v sobotu od 16 hodin a již vyprodaný Čajkovského balet Louskáček v neděli uvede Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě. Druhá scéna Národního divadla Moravskoslezského, Divadlo Jiřího Myrona, hraje také po oba sváteční dny. V sobotu proslulý Hervého muzikál Mamzelle Nitouche, v neděli pak frašku britského autora Michaela Cooneyho Habaďúra.

Městské divadlo Zlín hraje v neděli od 17 hodin Goldoniho Sluhu dvou pánů. Moravské divadlo Olomouc hostí v sobotu od 17 hodin soubor Alfa Gospel Praises a v neděli hraje od 14:30 Pucciniho operu Tosca.

Pardubice zpívají, Cheb nasedá do archy

Zatímco Klicperovo divadlo v Hradci Králové o svátcích nehraje, pořádá Východočeské divadlo Pardubice na Štedrý den o půlnoci tradiční Štědrovečerní zpívání v divadle.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích vyhradilo neděli od 16 hodin Vánočnímu koncertu koled Dětského pěveckého sboru Jitřenka a České mši vánoční v podání orchestru a sólistů opery Jihočeského divadla.

Západočeské divadlo v Chebu už hlásí obě vánoční představení vyprodaná. V neděli tam dávají hru V osm u archy o blížící se biblické potopě světa.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabízí o svátcích operu, balet i činohru. Nejprve v sobotu od 19 hodin Jakobína od Antonína Dvořáka, následující den od 14 hodin Čajkovského Louskáčka a večer pak americkou komedii Přišel na večeři. O svátcích hraje i plzeňská Alfa, která v sobotu od 15 hodin nabízí dětské představení Kilo jablek pro krále.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem má o svátcích na programu pouze koncert Bendova komorního orchestru z děl barokních skladatelů, a to v neděli od 18 hodin.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy se v sobotu v 17 hodin rozezní Českou mší vánoční, kterou uvede tamní orchestr a sbor. V neděli ve stejném čase pak činohra chystá "neurologickou komedii" Rodina je základ státu.

Městské divadlo Kladno ctí sváteční dny a nehraje.

Související