Činohra Národního divadla uvede 24. února českou premiéru černé komedie britského autora Nicka Witbyho z nacisty okupovaného Polska nazvané Být či nebýt, kterou připravuje režisér Daniel Špinar.

Podle dramaturgyně Lenky Kolihové Havlíkové se dá hra označit jako fraška z divadelního zákulisí, válečná satira i melodrama, neboť se její záměny, převleky a umělecké dovednosti odehrávají ve stínu hákového kříže.

"Divadelní soubor se s veškerou umělcům vlastní razancí i naivitou zapojí do odboje. S pomocí kreativity a perfektní znalosti svého umění vyzrají jeho členové nad nacistickou mocí, a to v souboji vedeném čistě divadelními prostředky," uvedla dramaturgyně na dnešním setkání s novináři.

Hollywoodská hra

Hra vznikla v roce 2008 podle scénáře stejnojmenné filmové komedie, kterou slavný německý režisér Ernst Lubitsch natočil v Hollywoodu v roce 1942. V překladu Jiřího Stacha, na scéně Henricha Borárose a v kostýmech Kataríny Hollé se objeví Miroslav Donutil, Miluše Šplechtová, Jan Dolanský, Václav Postránecký, David Matásek, Kateřina Burianová, Vladislav Beneš, Hana Igonda Ševčíková, Rudolf Stärz, Filip Rajmont a Alexej Pyško.

"Je to nádherná komedie - do slova a do písmene. Polští herci v ní hrají o život, protože Polsko okupuje německá armáda a oni si musí ten život skutečně zachránit, nic jiného jim nezbývá. Je to velmi krásné a humorně napsané. Jsem za tu komedii vděčný, mám totiž příležitost si v ní zahrát řadu postav a přitom je to stále jeden člověk," řekl Donutil.

Podle Špinara je text skutečně atraktivní - takřka celý se totiž odehrává v divadelním zákulisí, odkrývá vztahy mezi herci i jejich zázemí. "Je postaven na gagu, situačním humoru a pikantnostech z divadelní branže," dodal.

Václav Postránecký, který ztvární gestapáka, pokládá tento příběh za jakýsi hymnus na divadlo a herectví. "Autor herce neidealizuje, ukazuje je i v jejich ubohosti a přízemnosti. Pokud je však spojí společná myšlenka, stanou se neporazitelní," uvedl.

Premiéru doprovodí předání cen Komerční banky za jevištní výkony v činohře, opeře a baletu. Nejbližší reprízy inscenace se uskuteční 7., 16. a 31. března.

Související