Za "pravdivý příběh Viktora K., piráta z Prahy" označují autoři Jiří Janků, Martin Pacek a Petr Svojtka komedii, která měla v sobotu večer premiéru v pražském Divadle Rokoko. Na mušku si vzali Viktora Koženého a pod názvem Viktor K. aneb Český národ neskoná soustředili informace o kuponové privatizaci, Harvardských fondech i Bahamských ostrovech.

Hra o české povaze

Právě Viktor Kožený na kuponové privatizaci začátkem 90. let zbohatl a je obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. České úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham, kam se uchýlil před více než deseti lety před americkými úřady. Hlavní roli v inscenaci ztvárnil ve Svojtkově režii Vasil Fridrich, podle něhož se "rozkošatělá duše hraje vždycky dobře".

V dalších rolích se objevili Hanuš Bor, Viktor Dvořák, Jiří Hána, Radim Kalvoda, Aleš Procházka, Veronika Janků a nová členka Městských divadel pražských Veronika Kubařová.

Všechny postavy v této hře jsou skutečné a nic z toho, co uvidíte, se nestalo..., nebo možná stalo..., těžko říct - vzkazují divákům tvůrci. Podle Svojtky však nejde o divadelní dokument, zajímala je jen inspirace pro jevištní tvar.

"Příprava projektu byla dlouhá. Původně jsme totiž nevěděli, že budeme psát o Koženém. Chtěli jsme se inspirovat historií a dávat do souvislostí události, které něco vypovídají o české povaze, i když nejsou tak docela lichotivé," řekl Svojtka před premiérou. Probádali prý spoustu historických pramenů.

Neporážíme draka, ale prase

"Zatímco v ruských bylinách a artušovských legendách se bojuje s draky a dějí se ohromné věci, u nás ten největší hrdina porazí prase a je zabíjačka. Nakonec jsme zvolili pro reflexi aspektů české povahy jeden konkrétní osud - a ten Viktor nám přišel jako velmi zajímavý až bizarní příběh vzestupu a pádu," vysvětlil režisér a spoluautor inscenace. A tak se vnořili do 90. let a dalších aktivit tohoto člověka, čerpali z dokumentů a opřeli se o autentické výpovědi.

"Je to sonda do jednoho života, při níž se nám podařilo poodhalit řadu tajemství. Zdálo se nám nemožné, že v demokratickém právním státě jeden člověk všechny převezl," dodal k tomu Jiří Janků.

Janků se Svojtkou se věnují autorskému divadlu 15 let. V MDP uvedli i parodii reality show Superčlověk a připravují muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Ke spolupráci na scénáři přizvali choreografa a režiséra Martina Packa; prý proto, že má neobvyklé nápady. V tomto případě například využili spousty převleků a rychlých změn, když každý z herců hraje třeba i deset postav.

Související