Premiéra "hrdé zpěvohry" President vykuřpytel, která se v sobotu uskuteční v pražském Divadle Na zábradlí, není podle populárního showmana Petra Čtvrtníčka reakcí na pochod homosexuálů, jímž v tento den vyvrcholí festival sexuálních menšin Prague Pride.

"Bude ovšem takovou hezkou tečkou za tímto pochodem. Věřím, že kluci, kteří budou pochodem ucaprtaní, se večer určitě přijdou rádi do divadla podívat," řekl dnes Čtvrtníček. Podle něj datum premiéry zkrátka na tento den vyšlo, i když budou uvedeny jen fragmenty té hry.

"V polovině 19. století jí hrál spolek Pražských koželuhů a hájů, obsazena byla zhruba čtyřiceti lidmi. Vzhledem k tomu, že jsou dovolené, nás tam bude spolu s muzikanty skoro třicet," dodal Čtvrtníček.

Na jevišti se podle něj objeví členové orchestru Buzerant Divadla Na zábradlí, vystoupí skupiny Lidé, Komorous, Presumce či duo Evald a Vašek. "Kromě titulní árie President vykuřpytel zazní například v původní podobě sborová píseň Hájku Háječku a dále hity Balíček šprcek, Hnědá je dobrá a Hvězdy nad farou," řekl Čtvrtníček.

Hra je podle něj přímo ze života pražských koželuhů, kteří prý vyráběli z ovčí či oslí kůže pytlíky na tabák, které se vykuřovaly. "Cechovní hrdost vždy velela mít svého šéfa – a tomu se říkalo president vykuřpytel," vysvětlil Čtvrtníček.

Představení označil za romantickou žertovnou zpěvohru, s jejímiž reprízami počítá. "Bude to zkrátka fajn večer," dodal Čtvrtníček.

Pětidenní přehlídka Prague Pride s koncerty, diskusemi i večírky vyvrcholí v sobotu vůbec prvním pražským "průvodem hrdosti". Podle šéfa pořádajícího sdružení Prague Pride Czeslawa Walka tak česká metropole nyní "zažívá svůj coming out". Proti uspořádání festivalu se v minulých dnech postavili někteří čeští konzervativci. Kritika zazněla z Hradu od prezidenta Václava Klause i jeho vicekancléře Petra Hájka.

Související