Co je na pubertě tak strašného, ptá se na předtočeném pásku malý chlapec. Ten samý, o dva roky starší, mu naživo, pěkně od plic, odpovídá. Německo-britské divadlo Gob Sqad nazkoušelo představení Before Your Very Eyes, ve kterém vystupují dětští performeři.

Představení, které od své jarní berlínské premiéry vzbuzuje rozruch v evropských metropolích, naposledy ve Vídni, uvede po oba víkendové večery pražské divadlo Archa. Malí puberťáci, kteří nemilosrdně i vtipně hodnotí svět, otevírají letošní ročník festivalu 4+4 dny v pohybu.

Přehlídka už pošestnácté uvede řadu progresivních divadel, tanečních souborů, jednu velkolepou výstavu, happeningy a třeba i vycházky za architektonickými zajímavostmi Prahy, například barrandovskými terasami. Osmidenní festival zasáhne nejen obvyklá místa, kromě Archy také divadlo Alfred ve dvoře, MeetFactory či galerii TranzitDisplay. Diváci jsou pozváni i do jindy nepřístupných či neobvyklých objektů a lokalit.

Jedním z center festivalu bude rozsáhlá výstava na téma Štěstí, která na týden promění někdejší dům Ústředí lidové umělecké tvorby (ÚLUV) na Národní třídě. Třiadvacet mladých kurátorů oslovilo okruhy "svých" oblíbených umělců. Zvláštní místo v expozici bude mít výstava prací letos zemřelého Jána Mančušky, kterého připomene i Kritická seance, středeční diskuse odborníků v Galerii TranzitDisplay.

Nečekaně divadelně-performativním místem se stane vršovický stadion Ďolíček, kde se na závěr festivalu odehraje "sportovně-umělecký večer Bohémové na Bohemce". Skupina umělců se při něm přimíchá do fotbalového tréninku.

To nejzávažnější z přehlídky se ale odehraje v tradičním divadelním prostoru. V Arše se představí ještě tři zahraniční hosté, již patří ke špičce experimentálního a tanečního divadla. MeetFactory a Alfred ve dvoře uvedou české projekty včetně premiér.

Norské taneční divadlo Jo Stromgren Kompani, které v Arše vystoupí v úterý, je podle pořadatelů "nejvtipnějším severským souborem". V Praze Norové předvedou potřeštěnou inscenaci The Society, o klubu milovníků kávy, jejichž oblíbený rituál naruší incident: jeden z členů objeví pod šálkem vylouhovaný pytlík čaje. Jo Stromgren jsou sehraní tanečníci, mimové a vynalézaví hračičkové, které baví řádit jako malí kluci.

Brazilský soubor Joelson Gusson rovněž pracuje s humorem, představení Cyborg Manifesto, které uvedou ve středu, však má navíc filozofické ambice. Dvojice performerů podrobuje lidské tělo a jeho estetiku historické analýze. Spojuje přímočarost pravěkého člověka s pošetilostí plastickými operacemi vyspraveného současníka. Nezapomenutelný je tanec a la Michael Jackson, který provádí nahý muž, jenž právě seskočil z operačního stolu doktora Frankensteina.

Třetím zahraničním hostem, který vystoupí v Arše příští pátek a v sobotu, je proslulý Deja Donne Company, ve kterém působí i česká choreografka a tanečnice Lenka Flory. Ve spolupráci se slovinským souborem Zavod En-Knap představí choreografii Not Made for Flying.

Z českých projektů festivalu patří k nejzajímavějším nedělní premiéra v MeetFactory. Komediální divadlo Vosto5 chystá představení Pérák, ve kterém se popasuje s mytickým českým superhrdinou z druhé světové války. Vosto5 anoncuje představení s prvky nového cirkusu, bojového umění a konverzačního humoru.