Umělci z brněnské Janáčkovy opery nedostanou v době chystané rekonstrukce Janáčkova divadla výpověď.

Radniční koalice složená ze zástupců ČSSD a ODS se dohodla, že operní soubor má i v případě divadelní uzávěrky fungovat dál, informovali dnes zástupci obou zastupitelských klubů.

Ústupek koalice

Koalice tak ustoupila protestům umělců, peticím i kritice opozice. Jeden z původních scénářů počítal se sedmiměsíčním přerušením provozu opery, umělci měli na tu dobu údajně přijít o práci.

Městská rada kritiku tohoto scénáře už dřív označila za předčasnou. Ani její dnešní krok nicméně neřeší problémy a stížnosti dalších divadelních souborů, mezi nimi Divadla Husy na provázku nebo brněnského Hadivadla, kterým ve světle chystaných dvacetiprocentních škrtů hrozí zásadní omezení repertoáru a hraniční situace pro další existenci.

Právě kvůli tomu divadelníci v čele se zaměstnanci a příznivci opery Národního divadla před dvěma týdny vyrazili do ulic.

Dvořák: Nedáme zaměstnancům výpověď

Ředitel ND Brno Daniel Dvořák řekl, že přerušení činnosti od počátku považoval za krajní řešení. Zároveň uvedl, že prozatím nedá výpověď 51 zaměstnancům, kteří měli odejít kvůli dvacetiprocentním škrtům v magistrátním příspěvku na brněnskou kulturu.

Jejich propuštění ohlásil Dvořák jako první konkrétní úsporný krok ještě před úvahami o pozastavení činnosti opery a jejich odchod z divadla s případnou odstávkou opery přímo nesouvisí.

20% škrty ještě nejsou definitivní

Pracovníci úseku výroby dekorací a kostýmů měli divadlo opustit 1. ledna. Národní divadlo Brno, které má více než 600 zaměstnanců, by tak ušetřilo za rok 12 milionů korun.

Lednový termín prozatím padl, ale je možné, že pět desítek lidí bude muset odejít o několik měsíců později. Podle Dvořáka nyní vedení divadla čeká na to, jak městští radní definitivně rozhodnou o úsporách a o plánované opravě Janáčkova divadla.

"Magistrát nejprve musí udělat nějaké rozhodnutí. My zatím nevíme ani to, jestli se divadlo bude opravovat. Nevíme jistě ani to, zda škrty skutečně budou dvacetiprocentní," řekl Dvořák. Podle něj také stále není vyloučeno, že divadlo vyřeší pokles městského příspěvku úvěrem nebo jiným způsobem.

"Ucelená koncepce úsporných opatření"

Lídři ODS a ČSSD se na pondělním jednání shodli, že přijatelné je jakékoliv řešení vyjma přerušení provozu opery. Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák má zároveň "zpracovat ucelenou koncepci úsporných opatření".

Všechny příspěvkové organizace v Brně včetně divadel mají příští dva roky přijít o pětinu dotace, jíž dostávají od Brna letos.

Podle radních není zatím rozhodnutí definitivní, šéfové příspěvkových organizací však dostali za úkol zpracovat rozpočty, kde s těmito penězi počítat nebudou. Rozpočet Brna se chystá, zastupitelé ho mají schvalovat v prosinci.

Zelení: škrtat se má i mimo kulturu

Tři opoziční strany - TOP 09, KDU-ČSL a SZ - už dřív kritizovaly to, že šetřit se má jen v příspěvkových organizacích, tedy divadlech, domovech pro seniory, zoo, ale i městské knihovně.

"Obchodním společnostem se samozřejmě neškrtá nic," upozornil zastupitel Martin Ander (SZ). V dnešním prohlášení koalice uvedla, že "úsporná opatření jsou nutná ve všech oblastech, kulturu nevyjímaje".

Primátor Roman Onderka (ČSSD) úspory hájil vysvětlením, že Brno v příštích dvou letech musí kofinancovat náročný projekt na rekonstrukci a stavbu kanalizací za více než dvě miliardy korun.

Po těchto dvou krizových letech prý bude možné příspěvkovým organizacím dotaci opět zvýšit na letošní úroveň.

Umělci škrty odmítají. Onderkovo vysvětlení použili i ve svých kampaních. Například herci brněnského HaDivadla minulý týden na protest proti plánovaným škrtům v kultuře hráli a zpívali kanálovým vpustím a poklopům v centru Brna.

Související