Snížení víceletých kulturních grantů nejspíš pro žádné z divadel nebude rána fatální, ale na hraně to už opravdu je. A přirozeně také rozčilující, když víme, kolik pražských peněz odteklo Blankou, "openkartama" a stále odtéká s každou jízdenkou MHD.

Přesto celková suma, kterou Praha kulturu podporuje, není vůbec malá. Třeba takové Ministerstvo kultury České republiky si o 250 milionech, jež hlavní město letos rozdá v grantech, může nechat jen zdát. Peníze na podporu "živého umění" se v jeho rozpočtu snížily až o třicet procent.

Praha dosud má na to, aby mohla své nejvýznamnější kulturní instituce a nejlepší projekty zajistit opravdu velkoryse. Je ale skutečně nejvyšší čas, aby společně s odbornou veřejností zvážila a jasně dala najevo, kde jsou její kulturní priority. K plošnému škrtání, které se nyní praktikuje, jsou totiž vždycky odolnější především ti průměrní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.