Třikrát zazněl při sobotním předávání Cen Alfréda Radoka za rok 2011 název pražského Divadla v Dlouhé.

Na základě hlasování více než osmi desítek kritiků a publicistů spolupracujících s časopisem Svět a divadlo získalo v jubilejním dvacátém ročníku toto prestižní ocenění za inscenaci hry Paula Claudela Polední úděl v režii Hany Burešové.

Třetí cena pro Pařízka

Herečka Helena Dvořáková za ni převzala Radokovu cenu za ztvárnění role Ysé a Martin Černý za návrh scény.

Divadlem roku se stalo už potřetí Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka; úspěšný soubor působící v Divadle Komedie však tento prostor k 31. červenci kvůli nedostatečné podpoře pražského magistrátu opustí.

Vítězná legenda a jedlíci čokolády

Herec Martin Pechlát byl oceněn za výkon v inscenaci Legenda o svatém pijanovi, kterou na tomto jevišti nastudoval David Jařab.

Českou hrou roku se stali Jedlíci čokolády Davida Drábka, které uvedlo v autorově režii královéhradecké Klicperovo divadlo v dramaturgii Markéty Bidlasové. Radokovou cenou za hudbu byl odměněn Miloš Štědroň - tvůrce hudebního doprovodu k inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější, kterou v režii a úpravě Vladimíra Morávka připravilo brněnské Divadlo Husa na provázku.

Talentem roku 2011 byl vyhlášen herec Michal Isteník - člen brněnského divadla Buranteatr a činoherního souboru Městského divadla Brno.

V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka, usilovalo o prvenství 64 textů šesti desítek autorů. Vítězem se stala hra Jana Kratochvíla s názvem Vladimirova děvka. Další dvě místa obsadili autoři Nenad Djapič (Vídeňský hřích) a Iva Procházková (Brutto).

Pařízek: Třeba budeme dělat i dál

Když zástupci Pražského komorního divadla děkovali za ocenění, zahrála jim kapela Divadla v Dlouhé symbolicky Valčík na rozloučenou. "Bylo to krásných deset let, přijďte se na nás ještě podívat, máte k tomu do července příležitost," komentoval to Pařízek. "Třeba budeme dělat něco dál," dodal režisér David Jařab.

Režisérka Hana Burešová ocenila, že se našlo tolik příznivců Claudela a její inscenace. Poděkovala i těm, kteří na jevišti nejsou vidět včetně dramaturga Štěpána Otčenáška a překladatele Vladimíra Mikeše.

Pařízek během večera řekl, že bude režírovat v Národním divadle, což označil za výsledek seriózního vyjednávání šéfa činohry Michala Dočekala.

Dočekal měl pochopení

"Měl pochopení pro to, že nechci pracovat jinde než v Komedii. Teď jsme se dohodli na textu, který mě zajímá - je to jedna z prvních her Václava Havla, které jsem četl. Na české první scéně budu rád. Je to šance setkat se i s těmi, s nimiž jsem dělal v Komedii - například s Martinem Pechlátem. Třeba bude možné i hostování některého dalšího z našich herců. Třeba z toho bude spolupráce, která umožní do jisté míry navázat na to, co jsme realizovali v Komedii," vysvětlil Pařízek.

Večer vtipně moderovali členové loni už počtvrté zvítězivšího souboru Dejvického divadla David Novotný, Lenka Krobotová a Václav Neužil.

Od roku 2005 je udělována zvláštní cena Českého rozhlasu 3 - Vltava textu, jehož rozhlasovou verzi tato stanice odvysílá. Letos ji získal Michal Foff za hru Otevřené okno.