Z ministerstva kultury odejde náměstek Radek Zdráhal, který měl na starosti odbor umění, literatury a knihoven. Zdráhal měl ve své gesci výběrové řízení na ředitele Národního divadla, které ministryně Alena Hanáková zrušila v dubnu, a v poslední době usiloval o navýšení mzdových limitů pro Českou filharmonii.

Podle mluvčí ministerstva kultury Markéty Ševčíkové však Zdráhal opouští ministerstvo z organizačních důvodů, kvůli zeštíhlení úřednického aparátu. Zdráhalova agenda má být sloučena do zvláštního odboru, který povede ředitel s posílenými kompetencemi.

Nástupce ve středu

"Další kroky a jméno ředitele, který bude mít na starost mimo jiné transformaci Národního divadla v Praze či internetizaci knihoven, oznámí ministerstvo kultury ve středu," uvedla Ševčíková.

Zdráhal na ministerstvo přišel jako spolupracovník bývalého šéfa resortu Jiřího Bessera. K jeho nejvíce kritizovaným rozhodnutím patří zejména sloučení Národního divadla se Státní operou Praha.

Zdráhal vedl i filharmonii

Ministerstvo podle Ševčíkové jen pokračuje v úsporných opatřeních, které Hanáková ohlásila po nástupu do funkce loni v prosinci. Po změnách v organizační struktuře, které vedly k úplnému zrušení některých odborů, například tiskového, a eliminaci sboru poradců, se nyní ministryně rozhodla snížit i počet členů nejužšího vedení.

Krátce po Zdráhalově nástupu bylo vyhlášeno několik výběrových řízení na ředitele několika příspěvkových organizací, například Pražského filharmonického sboru nebo České filharmonie. V období "bezvládí" v ČF, které trvalo od září 2010 do konce ledna 2011, Zdráhal filharmonii provizorně vedl a de facto jako šéf odboru umění řídil sám sebe.

Zdráhal například podpořil i jmenování současného generálního ředitele ČF Davida Marečka, který po úspěchu v konkurzu do ČF nastoupil z Filharmonie Brno, a ovlivnil i výběr nového šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka. V posledních měsících usiloval o navýšení mzdových limitů pro Českou filharmonii a Národní divadlo v Praze.

Kalousek mzdy nenavýší

Ministr financí Kalousek však o víkendu řekl Radiožurnálu, že mzdové limity pro letošní rok měnit nehodlá, dokud resort kultury nevysvětlí, kde na ně chce vzít peníze. „V okamžiku, kdy ta kapitola bude vyřešena komplexně, je možné podepsat celkem 14 rozpočtových opatření, o kterých vyjednáváme. Česká filharmonie je pouze jeden malý díl velkého úkolu, který se jmenuje kapitola ministerstva kultury,“ řekl Kalousek.

Sedmatřicetiletý Zdráhal působil vedle uměleckých aktivit v letech 1996 až 2001 jako obchodní ředitel společnosti Nutrabona. Od roku 2000 provozoval uměleckou agenturu, která se věnovala uměleckým projektům. V roce 2006 spoluzaložil Slováckou Základní uměleckou školu v Uherském Hradišti, kde zároveň vykonával funkci ředitele.

Související