Martin Františák nepatří jen k předním českým režisérům střední generace, je také jedním z výrazných dramatiků. Po jeho hře Karla, již napsal před dvěma roky, nyní sáhla činohra pražského Národního divadla, se kterou ji v komorním Divadle Kolowrat nastudoval režisér Jan Kačer.

Karla volně navazuje na linii Františákových "vesnických her", tedy na úspěšné texty Doma a Nevěsta (prvně jmenovaný Národní divadlo před sedmi lety také uvedlo).

Podtitul Karly zní "hra po noční směně" - zachycuje moment v životě dělnic z upadající severomoravské sklárny, které nad ránem přicházejí ze šichty do nalévárny na blízké benzince, aby vyslechly ortel o osudu výrobny. Jejich bývalá kolegyně Draha tam přichází bojovat o malou dceru Karlu. A majitel benzinky Fügner vzpomíná na ztracenou lásku...

Utahaní, zoufalí a ztrhaní "hoši"

Je to drsně poetická hra o nelehkém životě, o strachu, ale i o naději. Františákův jazyk vychází z reality, zároveň je ale básnivý. V Kolowratu s ním souzní nepopisná, čistá scéna architekta Jana Schindlera, kterou místo regálů prodejny na benzinové pumpě tvoří jen zvlněný plastový monolit, jehož záhyby slouží jako lavice, stoly a barový pult.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.