Prestižní americké divadelní ceny Tony ovládl sladkobolný muzikál Once o vztahu irského muzikanta a české imigrantky. Adaptace stejnojmenného filmu, v němž se hlavních rolí ujali Glen Hansard, Markéta Irglová a jejich hudba, proměnila osm z 11 nominací.

Získala i prestižního cenu pro nejlepší muzikál. Nejlepší divadelní hrou se stala satirická komedie Clybourne Park. Dílo Bruce Norrise již loni dostalo Pulitzerovu cenu.

Na broadwayské poměry velmi civilní inscenace muzikálu Once, ve které je kromě vybroušených irských přízvuků slyšet i poněkud méně vybroušená čeština, bodovala hned v několika technických kategoriích. Ocenění dostala za scénu, ozvučení, orchestraci či osvětlení.

Kazee děkoval matce

Obdržela také cenu za libreto pro irského dramatika Endu Walshe či režiséra Johna Tiffanyho. "Once je příběhem o tom, že když si lidé věří, mohou se v životě posunout vpřed. A v tento projekt věřilo hodně lidí," uvedl Tiffany.

Ocenění Tony převzal i představitel hlavní mužské role v muzikálu Steve Kazee. V emocionální děkovné řeči vzpomenul svou matku, která letos o Velikonocích prohrála boj s rakovinou. Za pomoc v překonání obtížné situace poděkoval svým kolegům a zvláště představitelce hlavní ženské role Cristin Miliotiové, která svou nominaci neproměnila.

"Tento soubor a tato žena jsou nejtalentovanější a nejbáječnější lidé, se kterými jsem kdy pracoval," řekl přerývaně Kazee.

Hudba z Once nebyla nominovaná

Naději na ocenění za svou hudbu naopak neměli Hansard s Irglovou, protože většina jejich hudby použitá v muzikálu včetně skladby Falling Slowly oceněné Oscarem již předtím zazněla ve filmu a nesplnila tak nominační kritéria.

Na slavnostním předávání cen v divadle Beacon na Broadwayi se radovali skladatel Alan Menken a textař Jack Feldman z muzikálu Newsies, který je rovněž adaptací filmu a jenž líčí newyorskou stávku kamelotů na konci 19. století.

Letošní ceny Tony přinesly několik překvapivých výher. Největší z nich byl úspěch neznámého britského herce Jamese Gordena v kategorii pro nejlepšího divadelního herce v hlavní roli v inscenaci One Man, Two Guvnors. Porazil mnohem proslulejší kolegy, a to Franka Langellu, Johna Lithgowa a James Earla Jonese i favorizovaného Philipa Seymoura Hoffmana.

Holčička s vypouklým bříškem

Naopak podle očekávání dopadla cena pro nejlepší muzikálovou herečku v hlavní roli. Získala ji Audra McDonaldová za výkon v obnovené premiéře muzikálu Porgy a Bess. Jde již o její páté ocenění Tony. Poprvé je ale dostala za hlavní roli.

"Bývala jsem holčička s vypouklým bříškem a afro chomáčky na hlavě. Byla jsem hyperaktivní a nadměrně jsem všechno prožívala. Pak jsem našla divadlo a v něm domov," řekla se slzami v očích herečka. Letošním úspěchem vyrovnala v počtu cen Tony rekord Angely Lansburryové a Julie Harrisové.

Rekord zaznamenal i respektovaný filmový a divadelní režisér Mike Nichols. Cena za režii hry Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího byla jeho již šestým úspěchem v této kategorii. Dvakrát pak byl oceněn jako producent. "Vidíte před sebou šťastného muže," uvedl při přebírání ceny osmdesátiletý umělec.

Šestašedesáté ceny Tony moderoval herec Neil Patrick Harris, v Česku zřejmě nejvíce známý díky sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Předávání zpestřily ukázky z nominovaných muzikálů a divadelních inscenací i přítomnost hvězd. Hollywoodský herec Hugh Jackman například obdržel zvláštní cenu za svůj přínos Broadwayi a charitativní činnost.