Jedním z velkých lákadel 20. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo, který se koná od 12. do 20. září v Plzni, bude inscenace Otmorozki v podání moskevského Sedmého studia.

Příběh lidí narozených v době kolapsu Sovětského svazu, kteří se protesty chtějí domoci spravedlnosti, získalo nejvyšší ruské divadelní ocenění. V Plzni ho uvedou 13. září, den předtím v Praze.

Neznají spravedlnost

"Otmorozki se říká mladým lidem, kteří vyrostli v bezzákonných, kriminálních 90. letech a dnes vyšli do ulic bojovat za spravedlnost. Poprvé se setkávají s láskou, zradou, smrtí," uvedla Kamila Černá, vedoucí dramaturgické rady festivalu.

Podle ní jde o skutečné divadlo, jež nabídne aktuální téma a skvěle zahrané postavy. Inscenaci režíruje Kirill Serebrennikov, jenž ji napsal s ruským spisovatelem Zacharem Prilepinem. "Z důvodu finanční a produkční náročnosti budou Otmorozki uvedeny o den dříve než v Plzni v pražském divadle Hybernia," řekl ředitel festivalu Jan Burian.

K lákadlům letos patří inscenace Čechovova Ivanova budapešťského Divadla J.Katony. "Špičkový evropský režisér Tamás Ascher využívá hereckého mistrovství, senzibility a energie souboru a inscenuje Ivanova jako precizně vedenou choreografii citů a vášní. Inscenace objela celý svět, je hvězdným příkladem moderního činoherního herectví," uvedla Černá.

S inscenací podle filmu Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky se do Plzně vrátí Maďarské divadlo z rumunské Kluže. Po dlouhé době uvidí plzeňští diváci soubor z Belgie, přijede antverpský Toneelhuis, jenž nabídne monodrama Sunken Red.

To nejlepší z Čech

Diváky čeká i inscenace Kukura bratislavského Divadla Aréna v režii Rastislava Balleka, která je výpovědí o stavu, v němž se nachází (nejen) slovenská kultura. "Hra, přímo inspirovaná působením, postojem a osobností Juraje Kukury, pojednává výsostně divadelním způsobem o tom, co dnes divadlo ohrožuje a ničí," uvedla Černá.

Z domácího programu uvidí návštěvníci výběr toho nejzajímavějšího, co vzniklo za poslední sezónu. Představí se Pražské komorní divadlo, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo, Divadlo Husa na provázku, Národní divadlo moravskoslezské a další.

Vstupenky budou v prodeji od 20. srpna, na pražské představení Otmorozki se už dají koupit v sítích Ticketportal a Ticketstream. Více informací o programu je na oficiálním webu.

Související