V pondělí se dění kolem odvolaného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého začalo dramatizovat. Mluvčí pražské policie Jana Röslerová potvrdila, že od 27. července kriminalisté prošetřují trestní oznámení - patrně to, které kvůli hospodaření Národního divadla a Státní opery Praha v červnu podal bývalý náměstek MK Radek Zdráhal.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a lídr STAN Petr Gazdík dal ministryni Aleně Hanákové čas do úterý, aby odborníkům i veřejnosti vysvětila motivy, které ji vedly k odvolání Černého.

Gazdík naznačil, že Hanáková měla k Černého odvolání víc než pádné důvody, akorát že věc nezvládla mediálně. Postup ministryně se možná bude probírat i na úterním jednání předsednictva TOP 09.

Reakce na odvolání Černého sbírala ČTK i redakce IHNED.cz.

Reakce na odvolání ředitele ND Ondřeje Černého
Helena Třeštíková
dokumentaristika, bývalá ministryně kultury

Nerozumím rozhodnutí paní ministryně. Myslím si, že to vnáší neklid do chodu Národního divadla a je to rozhodnutí, která já vnímám jako kontraproduktivní. Zdá se mi, že nemůže přinést nic dobrého.

Kdybych petici psala já, na odvolání ministryně bych neapelovala, nepovažuji to za hlavní bod. Protestuji především proti odvolání ředitele Národního divadla a způsobu, kterým byl odvolán.

Adéla Pollertová
sólistka baletu Národního divadla

Nesouhlasím s odvoláním Ondřeje Černého z funkce ředitele Národního divadla, skoro bez udání důvodu. Přijde mi, že paní ministryně Hanáková svůj post nezvládá.

Přála bych si ministra, který bude trochu víc fandit kultuře a nebude jednat jen čistě politicky.

Olga Sommerová
dokumentaristka

Pokračuje seriál Konec ředitelů příspěvkových organizací v Čechách. Ten píší úředníci, kteří netuší, že kultura a umění je živoucí organismus, který musí svobodně růst, aniž by do něj úředničtí misomusové strkali svoje neohrabané prsty.

Varující a nebezpečné je, že se "řízení" kultury shora stalo trendem. Malý národ si kulturou vytváří a potvrzuje svou identitu, tento stát ale financuje kulturu žebrácky a ještě ji mrzačí. A to je hanba.

Na postu ministra kultury musí být osobnost, která miluje umění, a bytostně chápe, že kultura není služka, ale královna.

Vladimír Franz
malíř a skladatel, kandidát na prezidenta

Odvolání Ondřeje Černého je zbrklé a hlavně nedůstojné. Je to jen další z důkazů naprosté necitlivosti, jakož i okázalé neúcty ke kulturním dějinám této země.

Je to další příspěvek politické reprezentace k všeobecnému marasmu.

Václav Cejpek
předseda Rady Národního divadla

Způsob odvolání Ondřeje Černého považuji za naprosto bezprecedentní skutek. Neochota i neschopnost ministryně Hanákové zdůvodnit toto odvolání zakládá podezření, že jde o akci vyvolanou nějakým tlakem.

Petr Oslzlý
ředitel Experimentálního divadla Brno

Postup ministryně považuji za bezprecedentní. Je naprosto nekompetentní nahradit - byť dočasně - ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, který prokázal, že dokáže divadlo odpovědně vést, ekonomickým náměstkem ministerstva kultury.

Politici se nemohou domnívat, že divadlo je pouze ekonomická záležitost. Ministryně Hanáková by měla být odvolána a nahrazena člověkem, který rozumí problematice české kultury.

Pavel Hejný
fotograf

To, co se stalo, je naprosto nepřípustné a ohrozí to chod celé instituce. Paní ministryně není schopná jakýmkoliv způsobem své kroky odůvodnit. Na jejím místě by měl být člověk, který se pohybuje v kultuře.

Z vlastní zkušenosti vím, že management v tomto odvětví probíhá naprosto jiným způsobem. A to i v ekonomických ohledech: investice do kulturního vzdělání národa jsou standardně naprosto nevyčíslitelné, ale přesto tu návratnost je.

Daniela Mrázková
ředitelka Czech Press Photo

Jsem tak naštvaná svévůlí našich vládních činitelů.

Myslím si, že paní ministryně Hanáková nemá na svém postu od začátku co dělat.

Související