Ondřej Černý byl z pozice ředdiitele Národního divadla odvolán proto, že odmítl sestavit rozpočet na rok 2013 a porušil zákon o rozpočtových pravidlech.

Tato a další obvinění v úterý vzneslo ministerstvo kultury, dle kterého měl Černý například podepsat problematickou smlouvu na dodávku solárních panelů na střechu Státní opery a Národního divadla.

Škoda až 120 milionů korun

Podle dočasného ředitele divadla Martina Sankota prý smlouvy na dobu od roku 2011 až 2017 hrozí narušením rozpočtové kázně ve výši 120 milionů korun. Protože jde o porušení zákona 218 o rozpočtových pravidlech, celá věc již je v gesci finančních úřadů. Zda z nich bude plynout trestní oznámení, však zatím nelze říci.

Bývalý ředitel Ondřej Černý obvinění v České televizi odmítl. "Neměli jsme explicitní souhlas ministerstva financí, ale ministerstvo kultury nám zprostředkovalo jeho souhlas a dokonce i pochvalu," uvedl. Podle něj jde o dlouhodobý problém, kdy se Národní divadlo už roky snaží ušetřit na energetickém hospodářství.

Proto vznikl plán, kdy se pořídí nové komponenty bez toho, aniž by divadlo ze svého rozpočtu vydávalo další finanční prostředky. Investice se měly splácet z peněz, které by solární panely v průběhu let divadlu ušetřily.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.