Na Plzeň včera večer dopadaly kapky deště. Bylo už trochu podzimně ponuro, přítomná divadelní veřejnost byla pořád ještě rozladěná děním okolo Národního divadla.

Chmurná nálada po cestě do Divadla J. K. Tyla byla ovšem docela stylová: 20. ročník mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň totiž slavnostně zahajovala Ascherova proslulá inscenace Ivanova.

Z pětice velkých Čechovových her je Ivanov ta nejstarší – a v mnoha ohledech také asi nejobtížnější. Děje je tu pomálu. Pozornost se soustředí na titulní postavu, která je setrvale melancholická: pozdní variace na typ „zbytečného člověka“, který prochází ruskou literaturou 19. století, a taky tak trochu Hamlet se splínem filozofa.

Nikolaj Alexejevič Ivanov je zdravý, pohledný pětatřicátník, který v návalech sebelítosti ničí své okolí – a přitom se sám sebe neustále ptá, proč je takový.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.