Pokud inscenuje klasickou dramatiku režisér David Drábek, nelze čekat zrovna pietní přístup - třeba Čechovova Racka ve Slovenském národním divadle na jaře přesadil kamsi za polární kruh. Tím spíš, pracuje-li na domácí půdě, v královéhradeckém Klicperově divadle, jehož je uměleckým šéfem.

Po úspěchu loňského politizujícího přepisu Beaumarchaisovy Figarovy svatby se v Hradci pustil do dalšího slavného textu, který skýtá politické možnosti: Shakespearova Richarda III.

Anotace slibuje "politický kabaret", což je pravda tak napůl. Kabaretní tu je především rámec - Richardův příběh pozoruje a komentuje žába a pták, v groteskním, místy až pitvorném podání Jana Vápeníka a Kamily Sedlárové. Jejich zvířecí postavy představují dvě možnosti pohledu na svět: ten z žabí perspektivy je nízký, "hospodský", ten z ptačí zase přezíravý.

V inscenaci se s nimi však nepracuje systematicky. Žába a pták se tak stávají především nositeli Drábkových uvědoměle společenských postřehů (třeba že moc koukáme na televizi a málo vychováváme děti), které by se daly en bloc přemístit do kterékoliv jiné Drábkovy inscenace a jež přes všemožné ironizování působí čím dál otravněji moralizujícím dojmem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.