Nejvíce nominací na ceny Thálie mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy (NDM). Nominováni byli sedmkrát. Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla má dvě naděje.

Na pondělí tiskové konferenci v Praze to oznámila Herecká asociace, která prestižní ocenění za interpretační výkony v oborech činohry, opery, baletu a tance, operety a muzikálu v roce 2012 udělí 23. března v Praze.

Devět nominací nasbírala pražská divadla a kolektivy, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery (SOP) Národního divadla. Česká první scéna, která však už celý loňský rok fungovala ve svazku se SOP, má jedinou nominaci.

 

Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadla Ungelt a Dejvické, již neexistující soubor Pražského komorního divadla, Hamlet Production a Divadlo na Vinohradech.

V činohře mohou Thálii dostat Gabriela Míčová, brněnská herečka Ivana Hloužková, ostravská Tereza Vilišová hostující v Brně, ale i Miloslav König excelující v produkci společnosti Masopust v Celetné jako princ Fernando.

Konkurenci mu dělají Richard Krajčo v novince Divadla Ungelt v inscenaci Deštivé dny a Ivan Trojan v poněkud bizarní podobě pokáleného Boha v představení Ucpanej systém v Dejvicích.

V muzikálové a operetní kategorii si porota všimla Jana Kříže v Pomádě v pražském Divadle Kalich, Michala Novotného v novice Vinohrad Jak udělat kariéru snadno a rychle a Igora Orozoviče v roli Faraona v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v Ostravě.

 

Z jejich kolegyň mají naději Soňa Hanzlíčková Borková v titulní roli Evity Peronové v Plzni, Hana Holišová jako Jana v inscenaci Papežka v Městském divadle v Brně a sólistka souboru operety a muzikálu v NDM v Ostravě Martina Šnytová v roli Heleny Zarembové v Nedbalově Polské krvi.

Související