Čtyřikrát zazněl při vyhlašování Cen Alfréda Radoka název Dejvického divadla v Praze. Stalo se Divadlem roku, vítěznou inscenací je jeho Ucpanej systém Irwina Welshe a Daniela Majlinga v režii Michala Vajdičky, za herecký výkon získal Radokovu cenu Ivan Trojan.

Dejvická scéna zabodovala i v kategorii Česká hra, v níž byl režisér a umělecký šéf Miroslav Krobot oceněn za inscenaci své hry Brian.

Umělci z Dejvického divadla byli úspěšní i při sobotním udělování filmových Českých lvů, mimo jiné Ivan Trojan dostal cenu za herecký výkon v hlavní roli.

Ceny byly předány na jevišti pražského Divadla v Dlouhé, které bylo loni v této anketě časopisu Svět a divadlo oceněno třikrát. Při letošním 21. ročníku hlasovalo o výročních cenách za divadelní a dramatickou tvorbu 78 kritiků a publicistů.

V kategorii Ženský herecký výkon byla vyznamenána Ivana Hloužková z brněnského Divadla Husa na provázku, i když vlastně ztvárnila muže. Je totiž představitelkou titulní role v inscenaci Tichý Tarzan s podtitulem Zcizené deníky fantoma erotické fotografie.

Mezi scénografy zvítězili Matěj Forman a Andrea Sodomková za scénu a kostýmy k opeře Čarokraj uvedené v Národním divadle. Oceněn byl také skladatel Miloš Orson Štědroň za hudbu k inscenaci Divadlo Gočár, kterou sdružení Omnimusa uvedlo v Divadle Komedie. Talentem roku je odchovanec Jana Schmida a pražské Ypsilonky režisér a herec Braňo Holiček.

Zvláštní cenu Hvězd na vrbě převzal Tomáš Vůjtek za inscenaci S nadějí i bez ní, kterou loni v lednu uvedla Komorní scéna Aréna Ostrava.

Do dramatické soutěže o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2012, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka, se přihlásilo 53 autorů a autorek 59 textů. Sedm jich přišlo ze Slovenska. Vítězem je hra Zátiší ve Slovanu Miloslava Vojtíška, který píše pod pseudonymem S.dCh. Další dvě místa patří Vladimíru Moresovi (Psoriáza) a Tomáši Vůjtkovi (Slyšení). Zvláštní cenu Českého rozhlasu 3 Vltava získal Petr Michálek za hru Domeček.

Inscenace: Irwine Welsh, Daniel Majling: Ucpanej systém, režie Michal Vajdička (Dejvické divadlo, Praha)

Ženský herecký výkon: Ivana Hloužková, Miroslav Tichý ve hře Tichý Tarzan (Divadlo Husa na provázku, Brno)

Mužský herecký výkon: Ivan Trojan, Bůh ve hře Ucpanej systém (Dejvické divadlo, Praha)

Divadlo: Dejvické divadlo, Praha

Poprvé uvedená česká hra: Miroslav Krobot: Brian, režie: Miroslav Krobot (Dejvické divadlo, Praha)

Scénografie: Matěj Forman a Andrea Sodomková - scéna a kostýmy, Ivan Arsenjev, Marko Ivanović, Petr Forman, Radek Malý: Čarokraj (Národní divadlo, Praha)

Hudba: Miloš Orson Štědroň, Miloš Orson Štědroň: Divadlo Gočár, Omnimusa v Divadle Komedie, Praha

Talent roku: Braňo Holiček - režisér, herec

Dramatická soutěž:

1. místo: Miloslav Vojtíšek - umělecký pseudonym S.dCh. - Zátiší ve Slovanu

2. místo: Vladimír Mores - Psoriáza

3. místo: Tomáš Vůjtek - Slyšení

Cena Hvězdy na vrbě:

Tomáš Vůjtek za inscenaci S nadějí i bez ní

Komorní scéna Aréna, Ostrava

Související