Úterní odvolání šéfa opery Národního divadla uprostřed sezóny působí na první pohled absurdně. Především proto, že není vůbec jasné, kdo a s jakou vizí Rocca ve funkci nahradí. Minimálně do nové sezóny bude vedení operního souboru provizorní – podělí se o ně ekonomka Dagmar Dominová a šéfdirigent Jaroslav Kyzlink.

Ve stavu provizoria se ovšem již řadu měsíců nachází celé ND. Rychlé a provozně nedomyšlené sloučení se Státní operou Praha, zbrklé odvolání bývalého ředitele Ondřeje Černého a dlouhotrvající neschopnost ministerstva najít nového šéfa se na stavu instituce neblaze podepsaly.

Dočasný a jen "provozní" je i stávající ředitel ND Václav Pelouch, který Rocca z funkce odvolal po dohodě s budoucím šéfem ND Janem Burianem. Ten oficiálně nastoupí do funkce na šest let až v srpnu. Při svém lednovém jmenování ale získal od ministryně kultury pověření, aby do té doby připravil podrobný koncept proměny a příštího fungování ND. V jeho kompetenci je i obsazení postů uměleckých šéfů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.