Zlatá šedesátá – možná vůbec nejsilnější nostalgický mýtus české kultury a chiméra, k níž se stále tak trochu upínáme.

Když si toto okřídlené slovní spojení bere do názvu nová inscenace Jana Mikuláška v brněnské Redutě, je to myšleno nepochybně ironicky: deníky jednoho z představitelů české nové vlny, scenáristy a režiséra Pavla Juráčka, z nichž inscenace vychází, mají k barvotiskové idyle opravdu daleko.

Olbřímí svazek Juráčkových zápisků z let 1959-1974 vzbudil před deseti lety oprávněné nadšení. Vedle otevřené, nekompromisní výpovědi, v níž jejich autor nešetřil sebe ani nikoho jiného, má zcela nepřehlédnutelné literární kvality.

Divadelní scénář, na němž s Mikuláškem spolupracovala dramaturgyně Dora Viceníková, se neomezuje na "přesahová", dobová a profesionální témata: ta stejně jako v knize prosvítají skrz osobní a vesměs bolavý příběh talentovaného, ale také nejistotou a mindráky sužovaného filmaře.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.