Velké divadlo v Moskvě neboli Bolšoj těatr za poslední roky prošlo tolika skandály, že bylo otázkou času, než přijde o vedení. Tento týden ruský ministr kultury Vladimir Medinskij definitivně odvolal ředitele Balšovo Anatolije Iksanova, jemuž přitom ve funkci zbýval ještě rok. Stalo se tak uprostřed sezony a tři dny předtím, než má Velké divadlo uvést premiéru nové inscenace baletu Oněgin.

Iksanov na post generálního ředitele Balšovo nastoupil v roce 2000, krátce poté, co se k moci poprvé dostal prezident Vladimir Putin. Ten také Iksanovovi dlouho umetal cestu, když například divadlu za posledních deset let zdesetinásobil dotace. Velké divadlo dnes operuje s ročním rozpočtem v přepočtu 2,4 miliardy korun.

Ruský ministr kultury Medinskij oznámil, že ředitelský post po Iksanovovi převezme manažer Vladimir Urin, jenž ve Velkém divadle úřaduje od tohoto úterý. Šestašedesátiletý Urin naposledy řídil Státní akademické hudební divadlo Stanislavského a Nemiroviče-Dančenka, kam za poslední dekádu přitáhl řadu mezinárodních hvězd. Má ale také dobré styky s Kremlem. Krátce po svém jmenování oznámil, že do Velkého divadla přivede Vladimira Tolstého, dosavadního poradce pro kulturu právě z Kremlu. "To je přesně to, co tu potřebujeme," prohlásil Urin.

Sám Iksanov se o budoucnost bát nemusí: za svoji loajalitu už mu bylo nabídnuto místo poradce ministerstva kultury - byť podle ruské televizní stanice Rossija 24 se ještě nerozhodl, zda jej přijme.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.