Ani jediný den ve funkci nevydržel nový ředitel Národního divadla Jan Burian. Okolo osmé hodiny ranní jej z funkce odvolal ministr kultury Jiří Balvín. "Pan ministr mi oznámil, že vypíše nové, veřejné výběrové řízení. Já jsem se mu pokusil vysvětlit, že mě vybrala komise z výběrového řízení, které proběhlo podle evropských standardů a že nevidím důvod, proč je zpochybňovat. Pan ministr je jiného názoru," řekl Burian pro IHNED.cz.

Balvín byl podle Buriana již před čtvrteční schůzkou dopředu rozhodnutý, že ředitele Národního divadla odvolá. "Ta situace je něčím podobná, protože sám pan ministr svoji pozici ještě nemá potvrzenou parlamentem. Takže jeho vláda ekvivalentem tohoto výběrového řízení neprošla," upozorňuje Burian.

"Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo. Jen tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí," dodal ministr kultury Jiří Balvín v tiskovém prohlášení, které okolo 11. hodiny zaslal médiím.

Balvín dodal, že nové výběrové řízení vypíše do konce srpna. "Bude naprosto otevřené a pod dohledem odborné veřejnosti," řekl ministr. Burian zatím neví, zda by se do nového výběrového řízení přihlásil. "Umím si jen obtížně představit, že budu zkoušen další komisí," uvedl Burian.

Kritička: K odvolání nebyl důvod

"K odvolání Jana Buriana nebyl jediný relevantní důvod. Prošel normálním výběrovým řízením, které sice nebylo otevřené, to je ale v případě institucí typu Národního divadla běžné po celém světě. Pro Národní divadlo je toto rozhodnutí naprosto zničující, dnešním krokem ministra Balvína vrcholí všechny nekompetentní kroky, které ministerstvo kultury vůči Národnímu divadlu kdy udělalo," tvrdí divadelní kritička HN Marie Reslová.

Reslová upozorňuje, že na Buriana panovala v odborné veřejnosti shoda. "Byla to konsenzuální postava, člověk, který má dlouholetou profesní výbavu. K jeho jmenování do čela Národního divadla nezazněla jediná výhrada. O to se rozhodnutí Jiřího Balvína jeví absurdnější," dodává.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.