Do hlubokého komunismu se svojí novou operou Toufar pro pražské Národní divadlo vrací skladatel Aleš Březina. Stejně jako u jeho pět let starého díla Zítra se bude... o politickém procesu s Miladou Horákovou jde i tentokrát o žánr takzvané dokumentární komorní opery.

Březinovo libreto o faráři Josefu Toufarovi, kterého komunisté v únoru 1950 umučili k smrti, však v minulosti nevězí: spíš se ptá, zda mají lidé alespoň dnes odvahu čelit represi.

Červená jako Gottwald

Mezi Toufarem, který vznikl na objednávku festivalu Divadelná Nitra a pražskou premiéru měl tento týden v Divadle Kolowrat, a operou Zítra se bude... je paralel víc. V obou případech jde o komorní opery, které vycházejí z archivního materiálu a jejich hvězdami jsou v obou případech pěvci Soňa Červená a Jan Mikušek.

Ti si ale tentokrát prohodili role. Mikušek, který v Zítra se bude... zpíval roli prokurátora, je tentokrát obětí. A Červená, která před pěti lety hrála obžalovanou, se nyní stává pomyslným hlasem režimu a zpívá prezidenta Gottwalda či ministra vnitra Václava Noska. Převážně mluvené role papeže Pia XII. a pražského arcibiskupa Josefa Berana dostal Vladimír Javorský, mrazivě nevinné dívčí hlásky pak vypravěčské lince propůjčuje Kühnův dětský sbor.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.