Výroční cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr převzal v úterý odpoledne v pražském Divadle Na zábradlí Karel Dobrý za titulní roli v inscenaci Den opričníka, kterou v režii Kamily Polívkové uvádí pražské Studio Hrdinů.

"Den opričníka nevyhnutelně stojí a padá s výkonem hlavního představitele. Karel Dobrý je nesmírně charismatický, doslova magnetizující herec, který má jakousi zlověstnost už od pohledu v sobě," napsal Michal Zahálka v recenzi pro Hospodářské noviny.

V činohře zabodoval režisér Dušan David Pařízek za nastudování Havlovy Zahradní slavnosti v činohře Národního divadla. Kritička Marie Reslová hodnotila inscenaci v recenzi pro HN rozporuplně: "Začátek Pařízkovy Zahradní slavnosti je svižný, drží pohromadě a až překvapivě dobře komunikuje s publikem (...) Pařízkova inscenace tak vlastně končí někde ve třetině, i když publikum ještě hodinu na sedadlech svírá nuda."

V kategorii Hudební divadlo byl oceněn Miloš Orson Štědroň za libreto a hudbu k inscenaci Divadlo Gočár v produkci občanského sdružení Omnimusa Praha. Poslední dvě ceny za tvůrčí počiny sezony 2012–2013 patří v kategorii Alternativní divadlo režiséru a autorovi Petru Boháčovi a v kategorii Tanec a balet choreografce a tanečnici Markétě Vacovské. Podíleli se na společném projektu One Step Before the Fall, inspirovaném životem amerického boxera Muhammada Aliho. Vznikl v koprodukci formace Spitfire Company se studiem Damúza.

Inscenace získala v létě v rámci festivalu Edinburgh Fringe cenu Herald Angel stejnojmenného britského deníku, Vacovská se v červnu stala Tanečnicí roku 2013.

Podle šéfredaktora Divadelních novin Jana Koláře se tato ocenění z kdysi opulentních poct dotovaných Sazkou posunula spíše do roviny cen čestných. "Je to prestiž, kterou nyní podporují domácí výtvarníci. Po Jiřím Anderlem a Vladimíru Suchánkovi v minulých ročnících jsou to letos díla Michala Pěchoučka, která ocenění převzali," řekl Kolář.

O laureátech rozhodla porota složená ze třiadvaceti kritiků. Herečky a zároveň sestry Anežka Kubátová z Divadla Na zábradlí a Barbora Kubátová z Divadla F. X. Šaldy Liberec předávací ceremoniál ve foyer divadla uvedly a uzavřely skeči.

Související