Činoherní divadlo v Ústí nad Labem definitivně skončilo. Soubor odmítl přejít pod novou příspěvkovou organizaci zřízenou městem, mimo jiné kvůli tomu, že část herců nedostala nabídku na angažmá v novém divadle.

"Nemáme záruky, že by tvorba divadla zůstala svobodná, protože pod novou organizaci nemohlo přejít ani naše umělecké vedení," vysvětlila rozhodnutí mluvčí hereckého souboru Jana Válková.

Soubor Činoherního divadla přerušil činnost na konci ledna kvůli nejasnostem ve financování, na jehož způsobu se nedohodl s městem.

Poslední představení odehrál v neděli.

Herci i technický personál dostali na konci minulého týdne modelové smlouvy, ke kterým se měli vyjádřit. Podle magistrátu jim v pondělí dal právník dotazníky, na jejichž základě by vytvořil nové pracovní smlouvy.

"Tiskopisy jsou k dispozici všem, kteří mají o zaměstnání v příspěvkové organizaci zájem," uvedla v prohlášení ústecká radnice.

Právě nabídkou pro všechny zaměstnance soubor podmínil možný přechod pod novou organizaci. Ředitel divadla Vladimír Čepek a umělecký šéf Filip Nuckolls v neděli ale uvedli, že s nimi vedení nového Činoherního studia nepočítalo. "U mě je to jasné, jsem na pozici ředitele, ta je obsazená, tím pádem je to logické," řekl Čepek.

Na pozici uměleckého šéfa nového Činoherního studia vypsali ústečtí radní výběrové řízení. "Termín ukončení přijímání přihlášek byl stanoven na 31. květen 2014," píše město v tiskové zprávě. Nový umělecký šéf by měl nastoupit k 1. červenci.

Nabídku angažmá v novém divadle nedostali ani herci Jaroslav Achab Haidler a Jiří Maryško.

"Víc mě děsí konec demokracie v Čechách a to, že většině lidí je jedno, že se tady zavádějí totalitní manýry," řekl Haidler.

"Nesouhlasím s cenzurou, s kádrováním a vyhazováním lidí bez jakéhokoli důvodu," doplnila herečka Nataša Gáčová.

Do nové příspěvkové organizace tak přejde jen několik zaměstnanců, zejména techničtí pracovníci a lidé zodpovědní za správu budov.

Ústecké zastupitelstvo na začátku března rozhodlo, že radnice založí příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem.

Pro současný soubor, který fungoval pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo, známé jako Činoherní studio, to znamená zánik.

Divadlo zřejmě skončí v insolvenci. Jeho zaměstnanci nedostali ani únorové výplaty, divadlo na ně už nemělo peníze. Město už dalo divadlu výpověď z nájmu. Divadlo má měsíční výpovědní lhůtu, vedení ji převzalo 4. března.

Petici na podporu divadla podepsalo za měsíc přes 21 tisíc lidí, 8 tisíc jich bylo z Ústí nad Labem.

Nadějí pro současný soubor je zájem Teplic. Primátor Jaroslav Kubera (ODS) už dříve řekl, že by soubor v lázeňském městě chtěl. Nejprve chce ale jedním zájezdním představením zjistit, kolik diváků divadlo přiláká.

Související