Premiéru rozhlasové sci-fi hry scenáristy Marka Epsteina nazvané Pescho odvysílá v úterý ve 21.30 hodin rozhlasová stanice Vltava.

Příběhem zasazeným do roku 2055, kdy lidi začíná ničit „zaručeně zdravá“ hydratační želatina z Peschocoly od globální firmy zvané Pescho a kdy jediným lékem je pár kapek už dávno neexistující vody, vyvrcholí celodenní neobvyklé vysílání Vltavy.

Posluchači si během něho „na vlastní uši“ vyzkouší, jaké nebezpečí může pro kulturu představovat nezvládnutý útok komerce.

„Vysílání stanice postupně naruší projevy cílené marketingové agrese,“ uvádí dramaturgie Vltavy.

Děj Epsteinovy hry vysvětlil šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník. „Firma, jakou je Pescho, prorůstá celým společenským systémem, ovládá jej a zasahuje i do posledních ostrůvků nekomerčních aktivit – včetně veřejnoprávního kulturního vysílání,” popsal Hurník.

“Právě tak by mohl vypadat svět budoucnosti a je dobré na toto nebezpečí upozornit už dnes. Rozhodli jsme se proto nechat posluchače okusit takový rok 2055 alespoň na jeden den,“ dodal.

Hra Pescho bude sedm dnů po premiéře volně k přehrání v internetovém archivu rozhlasového vysílání.

Do hlavní role Pescha obsadil režisér Petr Mančal herce Petra Lněničku jako Daniela, který je jednou z prvních obětí Peschocoly.

Jeho tkáně bobtnají a praskají, podle lékaře mu zbývají mu dva měsíce života, přitom zachránit by jej mohlo 10 kapek nedostupné vody. Lékař mu pomoci nemůže.

V Epsteinově hře je Země porostlá brukvovými plantážemi, z nichž „se nedá zdrhnout“, a vše je pod kontrolou „automatického detekčního systému ostrahy“. Tu téměř 20 let spravuje armáda, která kontroluje každý pohyb i každý kontakt osob všech nově ustavených společenských tříd.

V dalších rolích Epsteinovy hry se představí Svatopluk Skopal, Matouš Ruml nebo Lucie Pernetová.

Související