Městské divadlo Brno v sobotu uvedlo světovou premiéru jevištní verze úspěšného románu Skleněný pokoj od britského autora Simona Mawera. Brit žijící v Itálii na premiéru do Brna přijel.

Mawer se při psaní knihy, která vyšla v roce 2009, inspiroval osudem slavné brněnské vily Tugendhat a jejích obyvatel. Postavy ale vypracoval fiktivně a změnil jim jména. Z toho vznikla rodinná sága i historická freska s několika milostnými trojúhelníky. Děj se točí kolem manželského páru Landauerových, které ztvárnili Petr Štěpán a Pavla Vitázková. Dalších velkých rolí se ujali Michal Isteník, Ivana Vaňková a Svetlana Janotová.

Kniha i hra ukazují rozmach československého státu mezi světovými válkami. Po prvorepublikovém rozmachu nastiňují další dějinné zvraty, jako okupaci, vyhnání Židů či nástup komunismu. Všechny změny se výrazně podepsaly také na osudu vily, která se mění nejprve v biometrickou laboratoř na zkoumání čistoty rasy, poté na fyzioterapeutickou tělocvičnu. Divadelní hra končí rokem 1968, nicméně román pokračuje ještě do roku 1990.

Divadelní adaptace Skleněného pokoje se ujal sám ředitel divadla Stanislav Moša. Mawerovi se jeho scénář velmi líbil a Mošovi do něj vůbec nezasahoval. "Psát román nebo divadelní scénář, případně filmový scénář, to je něco naprosto jiného," uvedl Mawer.

Ten prý Mošovi pouze řekl, že když byl tak pošetilý a vydal práva na svůj román, nebude už tak pošetilý, aby do adaptace zasahoval, jak řekl Moša. Podle něj však bylo podmínkou, že si Mawer jevištní adaptaci přečte, jakmile bude hotová. "Poslal jsem mu ji. Mohl říct, že se mu nelíbí a že to zastavuje, ale nic takového se nestalo. Proto jsme mohli začít zkoušet," řekl Moša.