Národní divadlo Brno uvede příští pátek premiéru původního dramatu nazvaného Havel v zemi čeledínů. Napsal ji Martin Františák, který je od letošní sezony uměleckým šéfem činohry. Snažil se najít dramatického hrdinu, až se chopil někdejšího českého dramatika a prezidenta. Poselství, která má hra přinést, je život v pravdě, řekl režisér hry a zároveň ředitel divadla Martin Glaser.

"Tvorba dramat se dnes moc nenosí. Chci však, aby v divadle vznikaly původní hry. I když je to odvážné, protože autorská tvorba nebyla dřív kolem Národního divadla Brno vnímána pozitivně," vysvětlil Glaser.

Ve hře vystupuje vymyšlená rodina Švecových, která se zapletla do kauzy obchodování s lehkými topnými oleji, jež v 90. letech zaměstnávala českou policii a soudy.

"Neřešíme však kauzu samotnou, slouží nám pouze jako nosič dramatické situace," poznamenal Glaser. Režisér s dramaturgyní Olgou Šubrtovou přemýšleli, jak Havla s rodinou propojit. "Nakonec je plnohodnotnou postavou, funguje jako rodinný přítel a vstupuje do děje," uvedla Šubrtová.

Hra nepracuje s fyzickou podobou Václava Havla, ale především s jeho myšlenkami. Sází na totéž, co Havel, tedy na moc slova a argumentů.

"Je to o moci a bezmoci slova, s jehož pomocí se snažil řešit mocenské záležitosti a tady narazí na konflikt," uvedla Šubrtová. Stejně tak hra nabídne i různé pohledy na Havlovu postavu, kterou ztvární Michal Dalecký.

Premiéra se uskuteční v pátek 27. února od 19:00 v Mahenově divadle.

Je to v krátké době podruhé, kdy se stal Václav Havel postavou nové české divadelní hry. Loni uvedlo pražské Divadlo Na zábradlí v jádru kabaretní premiéru inscenace Velvet Havel, kterou napsal Miloš Orson Štědroň. 

Související