Dokumentární film, který o tvorbě slavného českého choreografa Jiřího Kyliána vznikl v české produkci, bude mít světovou premiéru 15. března na festivalu tanečních filmů Cinedans v Amsterdamu. Kyliánův portrét se zrodil během zkoušek jeho posledního představení na jevišti Nederlands Dans Theater a skládá se ze tří Kyliánových baletů. Film měl v Praze v pondělí novinářskou projekci.

Jiří Kylián poprvé během své kariéry umožnil filmovému štábu vstup přímo na jeviště. Filmaři tak zachytili celé dva týdny zkoušek tří choreografií nazvaných Vanishing Twin, Tar and Feathers a Claude Pascal.

Snímek nazvaný jednoduše Jiří Kylián vznikl v koprodukci společností Buc-Film, Česká televize, RWE a Punkchart films na námět Jaroslava Boučka a v režii Martina Kubaly, který také stál za kamerou. Termíny distribuce jsou zatím v jednání. "Námi připravovaný dokument by měl být kaleidoskopem profesních a životních úvah Jiřího Kyliána, řazených zdánlivě bez ladu a skladu do jakýchsi tematických bloků," uvádí společnost Buc-Film na svém webu.

Mezinárodně uznávaná a oceňovaná tvorba Jiřího Kyliána je neodmyslitelně spjata právě s Nizozemským tanečním divadlem, kam přišel v 70. letech. Kylián odešel po okupaci roku 1968 jako dvacetiletý z tehdejšího Československa a přes angažmá ve stuttgartském baletu se dostal do Nizozemského tanečního divadla, souboru, který vznikl odtržením skupiny tanečníků z Holandského národního baletu s touhou věnovat se tanečním experimentům. Brzy se stal šéfem souboru a v roce 1978 ho inscenací Sinfonietta přivedl na cestu k velké mezinárodní slávě.

Za více než padesát let existence souborem prošli slavní choreografové jako Hans van Manen, Ohad Naharin, William Forsythe, Nacho Duato, Mats Ek a řada dalších. Sám Kylián je autorem více než 80 choreografií, z nichž velkou část převzalo na 40 předních zahraničních souborů včetně Národního divadla v Praze. Snoubí se v nich taneční prvky klasiky i moderních směrů, nechybí v nich humor. Pohyb v jeho tanečních kreacích ladí dokonale s hudbou a je zároveň dramatický a emocionálně bohatý.