Mimořádným úspěchem pražského Divadla Na zábradlí skončilo v pátek v Praze vyhlašování Cen divadelní kritiky. Zábradlí se stalo se Divadlem roku a režisér Jan Frič převzal cenu za Inscenaci roku. Ceny, nesoucí dříve v názvu jméno Alfréda Radoka, se udělují na základě ankety časopisu Svět a divadlo, do níž své hlasy poslalo 69 kritiků.

Inscenací roku a zároveň nejlepší poprvé uvedenou českou hrou se stal autorský projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, který měl Na zábradlí premiéru loni 2. května. V hudebně-dramatickém zpracování osudů Václava Havla, k němuž Štědroň vytvořil libreto a hudbu, ztvárnil titulní roli Miloslav König - a získal cenu za herecký výkon. V ženské kategorii zvítězila Marie Spurná, která hrála Olgu Havlovou. Štědroň byl oceněn také za hudbu k představení.

Do Divadla Na zábradlí směřovala i cena za nejlepší scénografii; dostal ji Marek Cpin za výpravu k inscenaci hry Dory Viceníkové a kmenového režiséra Jana Mikuláška nazvanou Požitkáři.

Z nominovaných v kategorii Talent si odnesla Cenu divadelní kritiky režisérka Anna Petrželková. Spolupracuje s řadou scén; jednou z nich je i Divadlo Na zábradlí, které v prosinci uvedlo v její režii dramatizaci textů spisovatele Daniila Charmse z pera Dory Viceníkové s názvem Báby. Na titul Talent roku byla Petrželková nominována už v letech 2012 a 2013. Režírovala i ve Švandově divadle, v A Studiu Rubín, studiu Masopust, brněnském Divadle Husa na provázku a také ve Zlíně, Hradci Králové a v Uherském Hradišti.

Ceny divadelní kritiky nesly 22 let v názvu jméno režiséra Alfréda Radoka. Loni ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že s nimi končí. Za důvod označila "rozdílné názory obou stran na podobu cen".

Držitelé Cen divadelní kritiky 2014 (dříve Ceny Alfréda Radoka)

Inscenace:
Miloš Orson Štědroň: Velvet Havel
režie: Jan Frič
Divadlo Na zábradlí, Praha

Ženský herecký výkon:
Marie Spurná
Olga Havlová ve hře Velvet Havel
Divadlo Na zábradlí, Praha

Mužský herecký výkon:
Miloslav König
Václav Havel ve hře Velvet Havel
Divadlo Na zábradlí, Praha

Divadlo:
Divadlo Na zábradlí, Praha

Poprvé uvedená česká hra:
Miloš Orson Štědroň: Velvet Havel
režie: Jan Frič
Divadlo Na zábradlí, Praha

Scénografie:
Marek Cpin - výprava
Jan Mikulášek, Dora Viceníková: Požitkáři
Divadlo Na zábradlí, Praha

Hudba:
Miloš Orson Štědroň
Miloš Orson Štědroň: Velvet Havel
Divadlo Na zábradlí, Praha

Talent roku:
Anna Petrželková - režisérka

Související